Réva na východní zdi domu

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1783
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Réva na východní zdi domu

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Jaké máte zkušenosti z dozráváním révy na čistě východní zdi,kde slunko svítí od rána zhruba tak do půl druhé?


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Réva na východní zdi domu

Příspěvek od Dzordzik »

Mám zasazenou 2letou sazenici Poslanniku u východní cihlové zídky a oproti o 5m vedle rostoucímu stejně starému keři u západní zdi je rozdíl ve vývoji cca 2 týdny minimálně, spíš 3. Má to jenom jednu výhodu, dřív ráno oschne vlhkost. Už kolem 2-3 je to ve stínu. Jde to, ale optimální to není a chce to odrůdu, která dozrává o ty min 3 týdny dřív.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Réva na východní zdi domu

Příspěvek od LadaSvijany »

Já mám tři sazenice (Kodrjanka, Vostorg, Livia) vysazeny na severní straně 1m vysoké zdi kompostéru. Slunce sem jde jenom brzy ráno a pak až po 18.00 hod. Pak na ně jde slunce až přerostou tuto zeď, což je až v červenci a srpnu. Kodrjanka a Vostorg dozrávají dobře, nesmím je však přetěžovat. Livii mám teprve druhým rokem, takže letos možná bude první signální vzorek. Ještě dodám, že je pěstuji tzv. "na hlavu", tzn. u země.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Réva na východní zdi domu

Příspěvek od Dzordzik »

Nebylo by v takovém případě lepší pěstovat naopak např. na RH vysoké vedení, kde by veškeré letorosty byly vyšší než je právě ta zeď a mohlo na ně víc slunce?


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Réva na východní zdi domu

Příspěvek od LadaSvijany »

Když jsem začínal asi před 15 lety s vinnou révou, tak jsem měl vše u země na "hlavu". Bylo to z důvodu lepší ochrany před jarními mrazy (snáze se to dalo zakrýt). Byl však problém s ptáky (kosáci), poskakovali mezi keři a ozobávali bobule, i když ještě nebyly zralé. Proto postupně přecházím na drátěnku. Možná i tady to provedu.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1783
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Réva na východní zdi domu

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Takže k východní zdi dávat pouze nejranější odrůdy,já mám pozdní akorát Talisman a Muškát blue a ty tam nemám,jinak mám celkem rané i superrané odrůdy,no uvidím letos jak to na té východní zdi bude zrát.


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host