Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Dzordzik »

Nedávno se mě jeden kamarád, začátečník zeptal na tuto otázku. Měl jsem původně v úmyslu mu odpovědět "Samozřejmě že nechat". Jenže on by je rád odstraňoval, aby je pak na jaro nemusel pracně dostávat z drátěnky a protože letorosty stejně vyvazuje k drátěnce ručně a nechce, aby se mu réva chytala všude možně sama. Má tedy odstranění úponků nějaký negativní efekt, např. na vývoj oček, plodnost, kvetení v dalším roce?


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Jarek23 »

Dzordzik píše:
26 čer 2020, 07:57
Nedávno se mě jeden kamarád, začátečník zeptal na tuto otázku. Měl jsem původně v úmyslu mu odpovědět "Samozřejmě že nechat". Jenže on by je rád odstraňoval, aby je pak na jaro nemusel pracně dostávat z drátěnky a protože letorosty stejně vyvazuje k drátěnce ručně a nechce, aby se mu réva chytala všude možně sama. Má tedy odstranění úponků nějaký negativní efekt, např. na vývoj oček, plodnost, kvetení v dalším roce?



 
přijde mi to takové brutální, jakyby révě odstříhaval prsty...
 
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Jarek23 »

jen jsem někde četl, že podle úponků se pozná stres u révy, při mírním stresu úponky vadnou, ale při silnějším stresu žloutnou a usýchají a upadnou...takže jsou to takové signalizační zařízení.
 
P.S. aby nakonec révu nestresoval tím, že ji ostříhá živé úponky
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Radovan »

Na Ukrajine to niektorý robia bežne. Tvrdia že úponky potrebujú časť živín. Robím to na mladých sadeniciach. Mám pocit že mladé viniče potom na jeseň lepšie vyzrievajú - nemusia drevnatieť aj úponky. Réva s tým nemá najmenší problém a nepríde mi to brutálne. To mne skôr tie postreky. Koľko ľudí, toľko názorov.



Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 611
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Bred_ik »

Nikdy mě to nenapadlo, že bych je odstraňoval. Jsou zelené, tak si myslím, že na svůj vývoj si přinejmenším přispívají.



karel81
Příspěvky: 41
Registrován: 23 kvě 2020, 11:55
Kraj: doplňte prosím ...
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od karel81 »

Dělám to u svých stolních druhů vinné révy běžně. 
 



Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Wimpi »

Pokud někdo pěstuje révu na pergole a úponky zarůstají do dřevěného "mřížoví" z lišt které tvoří stěnu pergoly nebo pokud někdo jako oporu použije drátěné pletivo, chápu, že odstraňování zdřevnatělých úponků, pevně zarostlých do hustého mřížoví podkladu je velmi pracné.  Ale u běžné drátěnky je v rámci zimního řezu mnohem rychlejší a jednodušší přestřihnout šlahoun na několika místech, potáhnout za něj a když drží, přestřihnout zachycený úponek, než pracně po celou sezonu pečlivě odstřihávat všechny úponky a pracně každý letorost vyvazovat. A to už nemluvím o tom, že pracně vyvázaný letorost je nutno zase stejně pracně odvázat. Ale když to někoho baví, tak proti gustu žádný dyšputát, že. Odstřižení úponků, révu nijak nepoškodí, stejně tak jako ji nepoškodí  odstřižení hroznů. Na rozdíl od listů. (PS: někde jsem četl, že hrozny jsou vlastně "plodné úponky", které se vytvářejí na prvých internodiích letorostů. Asi to bude pravda, protože se nezřídka stává, že na koncích úponků se vytvářejí zárodky květenství).



karel81
Příspěvky: 41
Registrován: 23 kvě 2020, 11:55
Kraj: doplňte prosím ...
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od karel81 »

Jak píše Wimpi, úponky jsou falešné hrozny, kdy díky přebytku dusíku, špatných půdních nebo klimatických podmínek se změní hrozen v úponek, nikdy obráceně.Úponky odebírají údajně velké množství živin, jeden úponek = jeden list.
 



dayofvictory
Aktivní člen
Příspěvky: 343
Registrován: 23 bře 2020, 00:48
Bydliště: Domažlice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od dayofvictory »

karel81 píše:
26 čer 2020, 17:48
Jak píše Wimpi, úponky jsou falešné hrozny, kdy díky přebytku dusíku, špatných půdních nebo klimatických podmínek se změní hrozen v úponek, nikdy obráceně.Úponky odebírají údajně velké množství živin, jeden úponek = jeden list.
 

 
Nevím, zdali zmíněnému pravidlu rozumím správně, tak si jen dovolím doplnit, že letos mám prokazatelně 2 případy, kdy se na úponku po cca 14 dnech vytvořil malý hrozen. Nikoliv falešné květenství, ale normální květenství, které odkvetlo a začínají se tvořit bobule. Sám se těším, jak to bude pokračovat.


Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Dzordzik »

Také jsem to na několika keřích zaznamenal, nicméně jsem je odstranil, protože keře jsou ještě velmi mladé.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 611
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Bred_ik »

Probíral jsem rusky psané stránky, doporučuje se tam snad kromě prvního roku úponky skutečně odstraňovat. Ale pravděpodobně toto nebudu praktikovat, není na to dost času.



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Dzordzik »

Já jsem tak nějak podvědomě došel k tomu, že je odstraňuju. Převážně z praktického hlediska. Nemusím je pak odstraňovat a réví si vyvazuju tam a tak jak já chci a ne jak se rostlině zachce.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

karel81
Příspěvky: 41
Registrován: 23 kvě 2020, 11:55
Kraj: doplňte prosím ...
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od karel81 »

Ostříhané úponky můžete použít pro sebe na povzbuzující čaj nebo manželka na pleťovou masku. :-D
Údajně úponky jsou takovým barometrem pro přetížení výhonů,u přetížených rostou jen minimálně.
 



Roman
Příspěvky: 58
Registrován: 21 bře 2020, 20:36
Bydliště: Šahy 136 m.n.m
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od Roman »

Dovolím si citovať:"Úponky sú zakončené stonky pri synpodiálnom rozkonárovaní. Nachádzajú sa v uzle proti listu a vždy tak,že dva uzly majú úponky a jeden je bez úponky."(Musil a kol.)
Takže ak vinič nemá problém s odstránením zálistkov s odstránením úponku sa hravo vyrovná.
Čo sa týka stresu (a chorôb) ten sa naozaj prejaví najskôr na úponkoch ale aj na mladých listoch a stonkách-sú to najmladšie a najcitlivejšie pletivá na rastline.
 



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Úponky - nechat nebo odstraňovat?

Příspěvek od LadaSvijany »

karel81 píše:
27 čer 2020, 14:31
Ostříhané úponky můžete použít pro sebe na povzbuzující čaj nebo manželka na pleťovou masku. :-D
Údajně úponky jsou takovým barometrem pro přetížení výhonů,u přetížených rostou jen minimálně.
 


 
Není to tak úplná blbost, protože jsme jako děti úponky trhaly a jedly jsme je. Měly nakyslou osvěžující chuť. Trhaly jsme je z pergol u domu, kde se chemicky neošetřovalo.
 
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host