rezanie na jednorocnom kmienku

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od matkoo »

Tuto jar som zasadil aj odrodu Veles, ktoru som kupil v kontajneri aj s kmienkom hrubky cca ceruzky. Chvilu som zvazoval, ci ju nestrihnut dole na dve ocka, ale bola by to asi skoda, tak som ju skratil az pod prvym drotom. Horne ocko sa povodne zdalo byt suche, ale zacina rasit a o poschodie nizsie mi vystrelili snad styri letorasty, z toho dva so sukvetiami. Prikladam foto z oboch stran.
Rad by som sa spytal:
  • odstranit tie sukvetia? Tipujem ze ano, vinic nie je v zemi ani dva mesiace. A kedy? Hned?
  • kde vytvorit buducu hlavu? Na predposlednom poschodi, kde je viacero letorastov, alebo predposledne + najvyssie? Na rozhodnutie je asi este cas, vsak.
  • odstranit uz teraz niektory z letorastov a nechat napriklad iba dva?
Este podotknem, ze som koncom zimy presiel snad vsetky YT videa Pavla Macka, ktory odporuca metodu panov Simonit&Sirch a vcelku sa mi ten rez pozdava. Mozno hlavne preto, ze som ziaden iny rez nenasiel tak dokladne a nazorne vysvetleny    ;-)

Neviem narychlo ako vkladat fotky, tak skusim takto:
Veles 1
Veles 2

Vdaka za rady
Martin
 


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Uživatelský avatar
sapmok
Aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: 04 úno 2020, 20:01
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od sapmok »

nechej nahoře dva nejsilnější výhony a ostatní vylámej  ;-) 
 


Petr
klimatický potenciál pro révu - 170 vegetačních dnů
VÍNO-HRANÍ

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od Wimpi »

Obvykle se réva v prvém roce zapěstovává tak, že se nechá růst jen jeden (nebo případně dva) letorost(y) svisle nahoru. Průměrně takový prvoroční letorost dosáhne délky cca 2 metry. Hlava se zakládá až ve druhém roce, buď ohnutím tažně (loňského výhonu) nebo jeho zastřižením v požadované výšce. Při pěstování na klasické drátěnce tuto výšku určuje pozice jejího spodního drátu. Pokud však rostlina roste už v prvém roce bujně a existuje předpoklad, že by narostla do několikametrové délky a  takový letorost by byl neprakticky dlouhý, je možno jej zastřihnout již v prvém roce. Nikoli však ve výšce budoucího kmínku a jeho hlavy, ale nejméně o cca 1 metr výše. Na potřebnou výšku to upravíme na začatku druhé pěstitelské sezony.
 
 



Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od Radovan »

Ja by som sa do metódy Simonit a Sirch moc nehrnul. Vlastne to ani nie je nič extra, len obyčajné RH vedenie bazírujúce presne na konkrétnych očkách. Vcelku veľmi prísne idealistické. Ale čo keď práve to presne určené očko nevypučí? Proste mi trochu nie je po srsti tá matematická presnosť a chýba mi nejaká voľnosť, alebo možnosť prispôsobiť rez konkrétnemu koreňu. Žiadny rozumný vinohradník nevyberie na ťažeň letorast, ktorý je slabý a nehodný, len preto, že mu to káže metóda simonit a sirch. Vinič je živá rastlina a továrenská presnosť sa nedá vždy aplikovať. Navyše je to metóda vyvinutá pre muštové odrody. Stolové, to je trošku iná rozprávka.



Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od matkoo »

Macko v tych videach nepresadzuje tu metodu hlava-nehlava. Viackrat vysvetluje, ako by to malo byt podla teorie, ale ze prax je casto komplikovanejsia. Je mi jasne, ze vinic nie su kocky lega, ktore do seba zapadnu zakazdym dokonale.
Asi ma na tom zaujalo aj to, ze som vdaka jeho kanalu o reze Simonit&Sirch ziskal velmi konkretny pocit a su mi jasne principy, ktorymi sa riadi. Ak by som narazil ako na prvy Guyotov rez tak dokladne vysvetleny ako to urobil Macko, asi by som bol jeho zastancom (ale take videa som nenasiel). Mimochodom jedno video tam ma tusim aj o kordone.
Uvidim, asi je to ako so vsetkym co sa clovek uci: zacina sa pravidlami a zasadami (a je to tak dobre), ale po par rokoch si uz dovoli vlastnu tvorivost, lebo zacne citit, ze nie je iba jedina spravna cesta.
Pekny vecer Ti prajem.


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od matkoo »

Vyfackal by som sa... podarilo sa mi najkrajsi letorast na tomto Velesi odlomit, zostali mi dva male, zle orientovane  :-(
A fakt som onho zavadil velmi jemne...


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4570
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od Dzordzik »

Stane se. Mladé výhony jsou hodně křehké než zesílí. je lepší se na ně chodit jenom dívat. Dřív jsem byl taky aktivní, vyvazoval hned jak to šlo, jenže to dopadalo přesně jak píšeš. Aktivní blbec je horší jak třídní nepřítel :-) Nehat byt, ať si to roste a vyvázat až to bude skutečně potřeba. Jenom vylamovat to co tam nemá být, ať je to vzdušné.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od LadaSvijany »

To je zákon schválnosti, že se vylomí vždycky ten nejlepší výhon. Občas se mně stalo, že i pes proletěl kolem hlavy a něco vylomil.
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4570
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od Dzordzik »

U nás je největší zábavou kluků běhat a kličkovat pod drátěnkou. Kdyby je člověk tak nemiloval, tak by je musel 5x denně vyliskat :-)


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od matkoo »

Co uz... Som o skusenost bohatsi :-/
Budem dufat, ze tam niekde spia bazalne ocka a vykuknu dalsiu sezonu.


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 990
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: rezanie na jednorocnom kmienku

Příspěvek od Rony »

Odporucam nechat vzdy aspon spociatku kym nevyrasia ovela viac ako 3 ocka, povedal by som minimalne 6ks a zredukovat ich az ked externe hrozby pominu. Je tolko hrozieb pre tie ocka:
- Jarne mrazy,
- nocne husenice vedia zozrat kopec ociek na jednom keri (mne na jednom azda 7ks )
- slimaky
- roztoce vedia male puciky tiez zdecimovat,
- mechanicky odrazit ocko
- silne slzenie po reze vie poskodit/znicit ocka na ktore zateka

mne teraz husenice a slimaky zozrali ocka na slabych sadeniciach a teraz sa bojim ci este nejake vyrasia.
mlade sadeniceje dobre co najvyssie zasypat zeminou a pod, aby ich ochranila, vyhonky zeminu prerazia.


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host