Hrozno a ílovitá pôda

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Zdravím Vás. Pred nedávnom som kúpil záhradku a mojím snom bolo pestovať okrem iného aj vinič. Nakúpil som sadenice a aktuálne sa pekne rozbiehajú. Ide o odrody Čabianska perla, Modrý muškát, Atos, Nero, Chrust a Solaris. Postupne sa zoznamujem so susediacimi záhradkármi a pýtam sa na skúsenosti s pestovaním viniču. Moje zistenie je, že všetci pestujú „nesmrteľnú“ konkordiu. Začal som pátrať prečo sa ľudia tak obmedzujú, keďže tu máme mnoho samorodiacich a rezistentných odrôd. Po pár rozhovoroch ďalej zisťujem, že susedia aj mali snahu pestovať iné odrody, ale bezúspešne. Problém je vraj v pôde. Cca v hĺbke 70 cm začína ílovitá pôda s množstvom vody. Údajne im iné odrody rodili 3-4 roky a potom to s nimi išlo z kopca. Možno sa medzi vami nájde niekto, kto riešil podobný problém. Takže moja otázka znie: Je možné v takýchto podmienkach pestovať vinič, alebo je to utopia? Vopred ďakujem za vaše názory.PS: Lokalita – Zvolen, 350 m.n.m


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Jarek23 »

Ja mam jil hned pod tenkou vrstvou zeme a pestuju v tom vsechno  brambory, zeleninu i revu. Je fakt, ze jil mam suchy,  coz taky neni vzdy vyhoda, je jak beton. Otec v tom pestuje revu 40 let, ja jen par let, ale zatim to funguje. Kazda odruda se s jilem pere jinak.Uvidim casem.
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1783
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od LadaBlatna61 »

U našich na Vysočině mají jílovku a otec tam pěstoval révu celý život a na nic si nestěžoval.


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Uživatelský avatar
sapmok
Aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: 04 úno 2020, 20:01
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od sapmok »

bujnější odrůdy v tom porostou trochu zakrněle, ale v pohodě ;) 
 


Petr
klimatický potenciál pro révu - 170 vegetačních dnů
VÍNO-HRANÍ

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Jarek23 »

sapmok píše:
12 čer 2021, 18:26
bujnější odrůdy v tom porostou trochu zakrněle, ale v pohodě ;) 
 

 
Tak Solaris ani jil nezabrzdil 😁😁


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Ďakujem za vaše názory. Idem teda vylučovacou metódou... V tom prípade môže byť príčinou neúspechu veľké množstvo vody, ktorá sa objavuje už cca v metrovej hĺbke, niekde aj plytšie. Zrejme vinič prosperuje prvé roky, ale len do vtedy, kým korenie nenarazia na vodu. Uvažujem správne?
 


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Jarek23 »

LadaBlatna61 píše:
12 čer 2021, 18:19
U našich na Vysočině mají jílovku a otec tam pěstoval révu celý život a na nic si nestěžoval.


 
Lado, pokud to dobre chapu, maji spodni vodu nebo proste velke mokro a to asi bude pricinou, ze koreny to nedaji...ja mam suchy jil, tak v pohode
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od LadaSvijany »

Ano, rozhodující bude hladina spodní vody. Já mám dole taky jíl. Řeším to tak, že před výsadbou jíl do hloubky 1 m odtěžím a nahradím ho kvalitní zeminou s kompostem. Ale jíl není ten největší problém. Rozhodující je právě hloubka spodní vody. Jestli bude v hloubce někde do jednoho metru, tak to se révě nebude líbit.
 
 
 
Naposledy upravil(a) LadaSvijany dne 12 čer 2021, 18:34, celkem upraveno 1 x.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Jarek23 »

cimros píše:
12 čer 2021, 18:30
Ďakujem za vaše názory. Idem teda vylučovacou metódou... V tom prípade môže byť príčinou neúspechu veľké množstvo vody, ktorá sa objavuje už cca v metrovej hĺbke, niekde aj plytšie. Zrejme vinič prosperuje prvé roky, ale len do vtedy, kým korenie nenarazia na vodu. Uvažujem správne?
 


 
Taky tak uvazuju, coz jsem napsal v predchozim prispevku. Zkus primo odrudy, co maji radeji vodu nez sucho, takovy Regent sucho nesnasi, ale nakolik snasi premokreni, to je otazka. Totalni premokreni nebo spodbi vodu neda asi zadna odruda...koreny musi dychat.
 
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Hm, v tejto súvislosti mi napadá úvaha...myslíte, že niekto niekedy skúšal zabrániť rastu koreňov do veľkej hĺbky, napr. geotextíliou?
 


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od LadaSvijany »

Já bych v první řadě zjistil hloubku spodní vody. To se dá zjistit tak, že tam vyvrtáš díru do hl. třeba 1m. Pokud se tam objeví voda (může se objevit třeba až druhý den), tak bych si pěstování révy rozmyslel. Bude se jenom trápit, protože hladina spodní vody kolísá, může klesat, ale může i stoupat a révu bude dusit. A geotextilie nepomůže.
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Za pokus to určite stojí. Ale ako čítam aj príspevky na iných miestach kde som túto tému rozvinul, môj sen sa pomaly rozpadá :roll:
 
Úplne krajné riešenie je pestovať vinič v kontajneroch. Len či chcem ísť až do takých extrémov
...


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

Uživatelský avatar
sapmok
Aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: 04 úno 2020, 20:01
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od sapmok »

cimros píše:
12 čer 2021, 18:41
Hm, v tejto súvislosti mi napadá úvaha...myslíte, že niekto niekedy skúšal zabrániť rastu koreňov do veľkej hĺbky, napr. geotextíliou?
 
:lol: neproroste jen plechem nebo linem 


Petr
klimatický potenciál pro révu - 170 vegetačních dnů
VÍNO-HRANÍ

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Dzordzik »

Já bych to neřešil. Zasazeno máš, tak čekej a ono se to nějak vyvine. Nemá smysl řešit věci jako geotextilie atd. Napadlo mě leda pozemek odvodnit, jestli máš jak a kam. Vykopat hluboký rigol, vyplnit štěrkem a položit odvodňovací trubku a někam ji svést. Musel bys ale jít min do hloubky, kde je hladina spodní vody. Ani to by ale nemuselo stačit.
 


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od haco »

u mna je spodna voda asi 1,5 metra hlboko a vinic tu rastie v pohode - aj stare 30+ rocne korene co boli povodne na zahrade, aj nova vysadba od r.2018. ale je to strkova poda - od metra hlbsie cisty betonarsky strk 0-63 frakcia. su tu na fore pestovatelia, kt. maju rieku za plotom a viac somru na vodu zhora ako zospodu :) 



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Dzordzik »

Přesně to jsem včera cimrosovi psal. Zasadit a nechat být. Buď si Réva poradí, nebo ne.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Čas ukáže, ďakujem vám všetkým!


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1970
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Jarek23 »

cimros píše:
13 čer 2021, 07:16
Čas ukáže, ďakujem vám všetkým!

 
Kdyz tak dej vedet  jak pokračuješ


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Uživatelský avatar
matkoo
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 10 kvě 2021, 08:19
Bydliště: Bratislava
Kraj: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od matkoo »

cimros píše:
12 čer 2021, 16:22
Problém je vraj v pôde. Cca v hĺbke 70 cm začína ílovitá pôda s množstvom vody. Údajne im iné odrody rodili 3-4 roky a potom to s nimi išlo z kopca. Možno sa medzi vami nájde niekto, kto riešil podobný problém. Takže moja otázka znie: Je možné v takýchto podmienkach pestovať vinič, alebo je to utopia? Vopred ďakujem za vaše názory.PS: Lokalita – Zvolen, 350 m.n.m

 
Riesim podobnu dilemu ako Ty - a podobne som sa zamyslel mozno trocha neskoro :-) Mam velmi ilovitu podu, byvam nedaleko vajnorskeho jazera a v studni mam vodu uz v dvoch metroch, mozno aj vyssie. Tuto jar som na pozemku, ktory je este o pol metra nizsie vysadil 11 sadenic vinica. Pekne som sa s tym vyhral, stpliky z oslavanu, kotvy, drotenka, velku radost som z toho mal. A potom tento chrobak v hlave - vysoka spodna voda. Coskoro som si ale uvedomil, ze vedla domu mam dva korene vinica, ktore som zasadil pred desiatimi rokmi. Tusim je to Arkadia, druhu adrodu ani poriadne neviem, obe stolove. A ziju si pod strkom a getextiliou, nad vsakovacou jamou pre dazdovu vodu, nevykapali. Vinic je uzasna rastlina.
Podotykam, ze som doteraz nevedel, ako sa o ne starat. Otec mi ich na jar vzdy ostrihal, teraz chapem, ze asi nie idealne a inak som nerobil nic - ziadny postriek, podlom, zalistky a pod. Uroda aka-taka, posledne dva roky uuplna slabota, ale snad ich dostanem znova do formy.
Ked som si toto uvedomil, trocha som sa skludnil. Snad sa bude podobne darit aj mojim novovysadenym. Tym skor, ze planujem vysadit dalsie.


Bratislava - Vajnory, 130 mnm
2011: Vostorg
2021: Gordej, Pamjati Dombkovskoj, Ruslan, Elma, Pannónia Kincse, Souvenir, Arkadia, Aladdin, Galahad, Veles
2022: Zolotce, Rošfor, Beloje čudo, Cimus, Šarada UA, Skazka
2023: Anita, Neznama balkanska odroda
Zrusene: Izabella, Nero

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Radovan »

Ale jasneže ide pestovať vinič aj v ílovitej pôde. Vyžaduje si to viac práce - námahy, ale ide to. Ani vysoká spodná voda nemusí byť úplný koniec. To by musela byť po dlhé obdobie, napr. mesiac, až na úrovni zeme, aby korene uhynuli na asfixiu.
Konkordia sa dá pestovať a iné nie? A Konkordia nie je vinič? To nedáva logiku. Ľudia len nechcú priznať svoju lenivosť a neschopnosť, teda nedostatok starostlivosti o vinič. Je ľahšie konštatovať niečo o ílovitej pôde, ako snažiť sa niečo s tým robiť.



Jan
Příspěvky: 68
Registrován: 05 čer 2020, 21:15
Bydliště: Bludov 357 m.n.m.(Šumpersko)
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Jan »

Mám vysazeny "asiaty" v jílové půdě tzv. červenici ze které se tady vyráběly cihly pro celou ulici.
Nekopal jsem žádné doporučené jámy, vrtákem průměr 15cm jsem vyvrtal 60 cm hluboké díry, kompost s trochou hnojiva a sazenice rostou, plodí a zatím si žádná nestěžovala a já také ne. Přál bych vám vidět do čeho se sází vinná réva ve Střední Asii. Chce to zkusit a nebát se, réva si poradí sama, třeba až druhým rokem, ale poradí.
 
 



Rony
Aktivní člen
Příspěvky: 991
Registrován: 22 črc 2020, 09:02
Kraj: Zahorie -Juhozapadne Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od Rony »

Pri podzemnej vode 2m nevidim ziaden dovod na obavy, skor naopak reva ma dostatok pody a este aj vodu na dosah - to je prave vyhoda. Ked dociahne vodu uz netreba zalievat. Mam s tym skusenost. Podzemna voda cca v podobnej hlbke.
Problem ilovitej pody som tiez riesil v druhom vinohrade. Tiez nevidim ziaden dovod obmedzovat sa na konkretnu odrodu. Ano rozne odrody rozne zvladaju ilovitu podu, riesenim su stepene odrody na podnozi. Hladal som davnejsie, ktore podnoze su najvhodnejsie a velmi prekvapivo to je SO4. Cakal som, ze najlepsie budu bujne rastuce odrody, ale skor naopak. A mam to aj vyskusane. Napr. Kober5BB - bujne rastuca podnoz nema rada ilovitu podu a paradoxne v nej zle rastie, v praxi slabsie ako SO4 (co je slabo rastuca podnoz). Mam ilovitu podu a dobru skusenost s SO4. A napr. Einset seedles na SO4 je u mna jednoznacne najbujnesie rastuci ker zo vsetkych ... je to vsak tym, ze v tom mieste nie je asi ilovita poda je to blizko domu, teda poda mixovana a hlavne privod vody zo strechy. 


Svetlana, Alexa, Rafinad, Slava Ukrajine Visneveckij (SUV), Skazka, Darja, Beloje Čudo, Aladdin, Anita, Landyš, Einset Seedless, Swenson Red, Chrust, Faraon, Ivanka, Vostorg, Vostorg Idealnyj, Super Extra, Supaga, Kreščenskij, Lanselot, Julian, Moldova, Saturn, Galachad, Garold, Lora, Eszter, Polloskei Muskotaly, Belyj Kokl, Sejanec Prodjusera, Vostorg novy cerveny, Čarli, Nadežda Azos, Slava Ukrajine Bacinskij SUB, Denal, Glaša, Ruslan, Prezent, Ataman, Moskovskij Cernyj, Veronika, Sfinx, Alexejevic, Nero
drobnoplode odolne: Bianka, Solaris, Briana, Othello
este neplodilo: Sommerset seedles, Jutal, Arni, Zolotce, Glenora, Tajna Monacha, Adler, Valjok, Everest, A-1704, Himrod, Lord, Jessenia, Venus, Jupiter, Geliodor, Cimus, Souvignier Gris

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Problém s ílovitou pôdou som vylúčil, písali mi ľudia z oblasti Košíc, kde je íl už 30 cm pod povrchom. V takýchto podmienkach majú dobré skúsenosti s pestovaním viac ako 40 rokov...
V mojom prípade ide o vodu. Priblížim presnejšie aké sú podmienky kde som začal záhradkárčiť. Kopírujem a vkladám sem časť poupraveného textu zo SZ komunikácie s Jarekom26 (tiež obyvateľ mesta Zvolen):

Ahoj, skúsim opísať ako je to s vodou na kopci nad Zlatým potokom. Dôchodcovia, moji bezprostrední susedia boli pri zrode tejto záhradkárskej oblasti. Viac ľudí nezávisle od seba mi povedalo informáciu, že na tomto kopci boli kedysi močariská. Znie to nelogicky, ale zrejme je to tak a množstvo vody NA a V tomto kopci to potvrdzuje. Voda tečie tak plytko pod povrchom, že na mnohých miestach vyviera. Moji dvaja susedovci majú záhradné jazierka, kde im plávajú žubrienky a pestujú lekná... Majiteľ od ktorého som kúpil záhradku mi tiež hovoril, že mu razila voda v strede oračiny a musel ju odraziť, aby nemal premočenú pôdu. Samozrejme, ak stretneš záhradkára zo Zlatopotockej záhradkárskej oblasti, jeden ti povie, že vodu v studni má celoročne, a ďalší je bez vody. Je to individuálne a stáva sa napr., že ak si niekto vykope studňu a zachytí dobrý prameň, susedovi pod ním studňa vyschne a musí kopať ďalšiu studňu, resp, hľadať ďalší zdroj na svojom pozemku...
Takže ak má niekto spodnú vodu 2 m pod povrchom, je šťastný človek :D. Ja sa pohybujem do úrovne jedného metra a neviem či sa mi chce kopať viac ako meter hlboký a 15 m dlhý rigol, aby som tú vodu odrazil :/. Ale možno to nakoniec budem musieť urobiť, pretože odrazenú vodu by som mohol použiť na napustenie studne, ktorá po 30 rokoch dosluhuje...


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

cimros
Příspěvky: 32
Registrován: 12 čer 2021, 09:44
Bydliště: Zvolen
Kraj: Bánskobystrický
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrozno a ílovitá pôda

Příspěvek od cimros »

Rony píše:
14 čer 2021, 08:05
Pri podzemnej vode 2m nevidim ziaden dovod na obavy, skor naopak reva ma dostatok pody a este aj vodu na dosah - to je prave vyhoda. Ked dociahne vodu uz netreba zalievat. Mam s tym skusenost. Podzemna voda cca v podobnej hlbke.
Problem ilovitej pody som tiez riesil v druhom vinohrade. Tiez nevidim ziaden dovod obmedzovat sa na konkretnu odrodu. Ano rozne odrody rozne zvladaju ilovitu podu, riesenim su stepene odrody na podnozi. Hladal som davnejsie, ktore podnoze su najvhodnejsie a velmi prekvapivo to je SO4. Cakal som, ze najlepsie budu bujne rastuce odrody, ale skor naopak. A mam to aj vyskusane. Napr. Kober5BB - bujne rastuca podnoz nema rada ilovitu podu a paradoxne v nej zle rastie, v praxi slabsie ako SO4 (co je slabo rastuca podnoz). Mam ilovitu podu a dobru skusenost s SO4. A napr. Einset seedles na SO4 je u mna jednoznacne najbujnesie rastuci ker zo vsetkych ... je to vsak tym, ze v tom mieste nie je asi ilovita poda je to blizko domu, teda poda mixovana a hlavne privod vody zo strechy.
 
Vďaka za poznatky ohľadom podpníkov. Ešte tak zistiť čo som nakúpil.. :roll: Oslovil som predajcu s prosbou o túto informáciu. Vraj sa opýta dodávateľa a dá mi vedieť. Dodnes sa neozval...


Mesto: Zvolen (Záhradkárska osada), 360 m.n.m, Južný svah.
Farby: Plodí, Ešte neplodí, Zrušené
Odrody: 9x Solaris, 2x Muscat Bleu, Nero, 3x Somerset seedles, Chrust, Adler, Zolotce, Galahad, Cimus, Ananasnyj Rannij, Rošfor, 10x Kraseň, 11x Cabaret Noir, Prim, Čabianska perla

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host