Presadenie viniča

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1060
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Presadenie viniča

Příspěvek od Marek1970 »

Chcel by som požiadať o radu ako a kedy najlepšie presadiť dvoj až troj ročné rastliny viniča (výsadba 2020 a 2019). Mám 4 na nevhodnom mieste zasadené rastliny, ktoré tento rok majú aj úrodu. Chcel by som ich čo najšetrnejšie presadiť. Ako mám postupovať a kedy presádzať ? Mám ich pred presadením zostrihnúť až k zemi na dve očká alebo mám nechať kmienok, tak ako je zapestovaný na výšku 60 až 80 cm, prípadne nechať aj s krátkym ťažňom ? Ďakujem za rady.


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4574
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Presadenie viniča

Příspěvek od Dzordzik »

Osobně bych kmínek rozhodně nechal, je to, kromě kořenů, zásobárna živin. Nad hlavou bych to sestříhl na dejme tomu ty 2 očka, vykopal s co největším kořenovým balem co půjde a přesadil to na podzim a zalil a lehce bych to zalíval i přes zimu a na jaře, aby sazenice nezaschla. Přesazoval jsem takto Galahad a roste dál, i když je opět na nevhodném místě, ale lepším než dříve, a to při přesazení přišel o většinu kořenů proto, že jsem zasadil hloupě 2 sazenice na jedno místo a při vykopávání se snažil nepoškodit příliš kořeny druhé sazenice.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Presadenie viniča

Příspěvek od LadaSvijany »

Další možností je přes zimu si udělat řízky a ty zasadit na nové místo. Výhodou je, že ještě po dva roky můžeš sklízet úrodu z původních keřů než začnou plodit ty nové. Výhodou je, že nepřijdeš o úrodu. Dvouroční keř, pokud se podaří zachovat kořenový bal, by měl jít přesadit bez problémů. Letos jsem jeden takový taky přesazoval, ale na jaře. Myslím si, že jaro je na přesazování lepší.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Presadenie viniča

Příspěvek od Radovan »

Radšej na jar. Ja mám z jesenným presádzaním tiež zlé skúsenosti. Závisí do od toho jaká príde zima. A to nikdy nevieme. 



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1060
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Presadenie viniča

Příspěvek od Marek1970 »

Ďakujem za rady. Nakoniec to pravdepodobne skúsim urobiť tak, že rastliny vykopem na jeseň, prezimujem ich vo vlhkom substráte v studenej pivnici kde zimujem aj kontajnerové figovníky a vysadím až na jar. Len ešte váham, či a ako strihnem ten kmienok, na nete som zatiaľ nič extra k presádzaniu viacročných rastlín nenašiel, skúsim ešte hľadať ďalej. 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Presadenie viniča

Příspěvek od LadaSvijany »

Tento způsob bych moc nedoporučoval hned z několika důvodů. Jedním je udržet optimální vlhkost kořenového balu. Hrozí zaschnutí kořínků nebo naopak, přílišné vlhko zase může způsobit jejich hnilobu. A další je ten, že v teplotách nad nulou přežijí i všichni škůdci na révě. Nejlepší je nechat révu venku na svém místě, ať si projde mrazem. A na jaře ji hned přesadit na nové stanoviště.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host