Dobrá rada nad zlato

Začínáte s pěstováním Révy vinné nebo byste rádi a nevíte si rady? Toto fórum je určeno přesně pro vás. Nebojte se položit konkrétní dotaz a přiložit fotku.
Odpovědět
VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Potvrzuji doslova a do písmene. Můj problém zpočívá v tom, že nevím jakou odrůdu révy zvolit. Chci si udělat kordón z révy tak, aby mi stínil skleník a zároveň dával pár dobrých konzumních hroznů. Pokud jde o provedení v tom mám jasno, ale vybrat nějakou vhodnou odrůdu révy to je nad mé síly. Největší problém je v tom, že budu mít jenom jednu sazenici, jedné odrůdy a pokud se netrefím  :roll:
  :roll: tolik odrůd jsem porovnával a hodně přečetl a když už jsem se téměř rozhodl, zase to někdo jiný zpochybnil svým názorem a byl jsem zase na začátku. Celý kordón bude směrem na jih téměř celý den osluněný, délka ramena okolo 4m, výška stěny tak 2m. Líbila by se mi odrůda spíše s tmavými hrozny, je mi jedno jestli bezsemenné nebo ne, hrozny nemusí být veliké spíše bobule větší. Doba dozrávání koncem září a později. Prohlížel jsem hodně odrůd z Ukrajiny a Ruska např.( Nadezhda Azos, Karmen, aj. ) ale jen málo kdo je má ve svém stádečku révy tak nevím ?? Prosím může mi někdo poradit ze svých vlastních zkušeností, kdo má ob dobné podmínky pro pěstování ? Ještě jedná se o nadmoř. výšku okolo 200 m n.m. Děkuji za každou radu, názor a snahu mi poradit.
 



Uživatelský avatar
Lenifera
Aktivní člen
Příspěvky: 423
Registrován: 26 čer 2022, 17:51
Bydliště: Babylon u Domažlic
Kraj: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lenifera »

Ja bych poradila Černyj Kristal a nebo Rembo. Zrale budou o neco driv, ale muzou dlouho viset na keri. Jsem zvedava na jine napady.
 
 
Naposledy upravil(a) Lenifera dne 04 srp 2022, 07:56, celkem upraveno 1 x.


Babylon u Domažlic, 500 mnm, na kopci pod lesem, písčitá půda.
Odrůdy: Cimus 2x, Geliodor, Veles 2x, Sláva Ukrajině (Višněveckij), Valjok 2x, Darja, Sponsor, Prim, Phoenix, Lakemont seedless, Suffolk Red, Magnat, Artek, Senzace, Julian, Jupiter (USA) 2x, Izumlenie, Alians, Divo, Pamjati Učitelja 2x, Klubničnyj 2x, Rozmus, Rombik 2x, Rembo 2x, Čjornyj Kristal, Čornaja Izjuminka, Poslannik, Alvika 2x,Tuz Bordo 2x, Šarada UA 2x, Nazarij, Ivanka, Odesskij Suvenir, Attika seedless.

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1552
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lubo »

VADIMIRVINLAND píše:
03 srp 2022, 22:03
Potvrzuji doslova a do písmene. Můj problém zpočívá v tom, že nevím jakou odrůdu révy zvolit. Chci si udělat kordón z révy tak, aby mi stínil skleník a zároveň dával pár dobrých konzumních hroznů.

 
... a chceš ho tieniť zvonka alebo zvnútra? Ja tiením zvonka a obsadil som z každej strany po 2 ks /Polinka, Kleopatra, Baron a Ivanka/. Dve sadenice mi pri prvom pokuse zničil sneh , ktorý sa zosunul zo skleníka. Polinka prežila aj keď ju poskladalo ako harmoniku. Tak som minulý rok na jeseň použil na ochranu mladých kmienkov rozrezanú plastovú rúru.
 
Naposledy upravil(a) Lubo dne 04 srp 2022, 21:24, celkem upraveno 1 x.


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

haco
Aktivní člen
Příspěvky: 903
Registrován: 05 úno 2020, 23:55
Bydliště: Trencin 210 m.n.m.
Kraj: Trenciansky. SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od haco »

neskorych modrych odrod, kt. by sa neupiekli pri skleniku od juhu myslim ze bude obmedzene mnozstvo - skusenejsi poradia. napr. Skazka medzi ne nepatri - pri JV orientacii a plnom osvetleni strapcov bobule zaostavaju v raste a celkovo posobia vyrazne horsie ako tie pritienene.
IMG_20220730_180029.jpg
 
 



Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mirek »

VADIMIRVINLAND píše:
03 srp 2022, 22:03
VADIMIRVINLAND
A jak daleko od skleníku ten kordon bude? Je nutné počítat s tím, že bude potřeba révu i ošetřit. Pokud bude nalepená přímo na něj, může to znamenat zvýšený výskyt chorob.



Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1059
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Marek1970 »

Dobrá rada je síce nad zlato ale v prípade odporúčania jedinej odrody revy na pestovanie sa môže stať, že odroda ktorá je v mojich podmienkach hodná zlata, bude vo vašich podmienkach nevhodná. Mám výrazne rozdielne skúsenosti s jednou a tou istou odrodou, ktorú pestujem na dvoch záhradách vzájomne vzdialených cca 1 km, takže všetky dobre mienené rady na výber odrody sa môžu vo Vašich podmienkach ukázať nakoniec ako chyba lebo sa ukáže, že Vaše podmienky tejto odrode nevyhovujú (vždy sa však dá koreň neskôr prevrúblovať alebo mať na jednom koreni navrúblované viaceré odrody). Ak už by som si mal ja osobne vybrať naozaj len jednu jedinú, neskôr zrejúcu odrodu odrodu, tak by to asi bolo Zolotce. Nie je to ale ani tmavá odroda a ani bobule nemá veľké (strapce sú dostatočne veľké) ale u mňa všetky jej ostatné vlastnosti, najmä chuť, odolnosť voči chorobám, výdrž a bezsemennosť, sú cennejšie. Takže sa obávam, že všetky naše rady Vám aj tak narobia len ešte väčší chaos v hlave pri výbere tej jedinej odrody. Ešte poznámka, určite by som si na Vašom mieste nevyberal odrodu príliš neskoro dozrievajúcu, lebo môžu prísť roky, kedy Vám ani nedozreje, skôr by som sa obzeral po odrode s dlhou výdržou aj po jej dozretí.
 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od LadaSvijany »

Mně není jasné, proč by měla dozrávat v září a později. To už jsou hraniční termíny a v některých letech ti nemusí uzrát, což by byla škoda. A proč jedna odrůda. Klidně bych vysadil dvě nebo i tři. Počkal bych, jak se jim bude dařit, jak porostou a ochutnal i signální úrodu. A pak bych se rozhodl, kterou si ponechat a dále ji rozvíjet. Klidně se může stát, že se ti budou líbit všechny a necháš si všechny tři nebo jenom dvě. A pokud ti nebude vyhovovat ani jedna, budeš mít zapěstované tři kmínky, které můžeš přeroubovat jinými odrůdami. Když si vysadíš jenom jednu a nebude ji stanoviště vyhovovat nebo ti nebude chutnat, popř bude jinak problematická, ztratíš zbytečně tři roky. Co se týče barvy, já bych doporučil spíše bílou odrůdu, popř růžovou. Zdají se mně lepší chuťově, je tu i větší výběr.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1783
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Já dal na stínění skleníku z venku odrůdu Rembo,roste zdravě a letos ještě nedostala jediný postřik kromě hnojiva Vínofit.


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

Uživatelský avatar
Lenifera
Aktivní člen
Příspěvky: 423
Registrován: 26 čer 2022, 17:51
Bydliště: Babylon u Domažlic
Kraj: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lenifera »

Rembo je skvela volba. Ma silny rust. Je dostatecne odolny. Ma mensi vykrajovane listy, coz napomoha lepsimu vetrani a rostlina proto je zdravejsi. List Rembo je velice dekorativny. Plody jsou obrovske. Hrozen se zvetsuje s vekem rostliny. Chut velmi dobra, cukr vysoky.


Babylon u Domažlic, 500 mnm, na kopci pod lesem, písčitá půda.
Odrůdy: Cimus 2x, Geliodor, Veles 2x, Sláva Ukrajině (Višněveckij), Valjok 2x, Darja, Sponsor, Prim, Phoenix, Lakemont seedless, Suffolk Red, Magnat, Artek, Senzace, Julian, Jupiter (USA) 2x, Izumlenie, Alians, Divo, Pamjati Učitelja 2x, Klubničnyj 2x, Rozmus, Rombik 2x, Rembo 2x, Čjornyj Kristal, Čornaja Izjuminka, Poslannik, Alvika 2x,Tuz Bordo 2x, Šarada UA 2x, Nazarij, Ivanka, Odesskij Suvenir, Attika seedless.

LadaBlatna61
Aktivní člen
Příspěvky: 1783
Registrován: 25 bře 2020, 18:36
Bydliště: Blatná
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od LadaBlatna61 »

Rembo.jpg
 


Révu pěstuji v Blatné 440m.n.m Odrůdy - Attika,Arni,Arkadia,Avatar,Beloe čudo,Bohema,
Čornyj palec,Čornyj Kristal, Ester,Etalon,Galahad,Gran Pri,Garold,Geliodor,Glenora,Izumlenie,Katalonia,Kripton,Kodrjanka,Livia,Muskat blue,Poslanik,Pleven Ustojčivyj,Rošfor,Rumba,Rembo,Regent,Senator Burdaka,Super extra,Somerset Seedles,Skazka,Šarada UA,Super Ljalja,Vostorg.

VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Mirek píše:
04 srp 2022, 06:10
A jak daleko od skleníku ten kordon bude? Je nutné počítat s tím, že bude potřeba révu i ošetřit. Pokud bude nalepená přímo na něj, může to znamenat zvýšený výskyt chorob.

 
Mezi skleníkem a uvažovaným kordonem je asi 0,8 m průchozí místo.



Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mirek »

To by snad mohlo stačit. Na každém místě kde mám révu u nějaké stěny, chajdy nebo domu, tak je soustavně napadána padlím, a jedinné řešení je likvidace. Světlou vyjímkou je skvělá odrůda Lora, kterou bych doporučil já, ale ta je bílá a pouze "ženská".
Co se zastínění týče, tak bych doporučil stínovku nebo rákosovou rohož a révu pěstoval "nezávisle" na skleníkovi. U stínovek určuji pravidla zastínění já, u révy by to byla ona. ;-)
 



Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Wimpi »

  Sešla se tady spousta cenných a dobrých rad. Tak já bych taky jednu přidal: Vysněná NEJ odrůda neexistuje. Kdyby totiž existovala, tak ji všichni, co tady jsme, pěstujeme. Jenže my ji nepěstujeme, my ji stále neúnavně hledáme ... a stále tak nějak nenacházíme. Takže na tom budeš, milý nový kolego, stejně jako my. :-D
 
 



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od LadaSvijany »

Wimpi píše:
04 srp 2022, 15:54
  Sešla se tady spousta cenných a dobrých rad. Tak já bych taky jednu přidal: Vysněná NEJ odrůda neexistuje. Kdyby totiž existovala, tak ji všichni, co tady jsme, pěstujeme. Jenže my ji nepěstujeme, my ji stále neúnavně hledáme ... a stále tak nějak nenacházíme. Takže na tom budeš, milý nový kolego, stejně jako my. :-D
 
Wimpi, já to nevzdávám, jednou ji určitě najdu.


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mirek »

LadaSvijany píše:
04 srp 2022, 16:07
Wimpi, já to nevzdávám, jednou ji určitě najdu.

 
Já už ji našel. Velké bílé, červené a modré bobule na jednom střapci, netrpí chorobami, dešti, sluncem a ani nepraská, je svěží celý rok stačí ji jen jednou za čas oprášit. Prodává se u vietnamců na tržnici jako dekorace. :lol:
 
 



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Lubo píše:
03 srp 2022, 22:42
... a chceš ho tieniť zvonka alebo zvnútra? Ja tiením zvonka a obsadil som z každej strany po 2 ks /Polinka, Kleopatra, Baron a Ivanka/. Dve sadenice mi pri prvom pokuse zničil sneh , ktorý sa zosunul zo sklenníka. Polinka prežila aj keď ju poskladalo ako harmoniku. Tak som minulý rok na jeseň použil na ochranu mladých kmienkov rozrezanú plastovú rúru.

 
Ahoj, no stínit budu z venku právě od jižní strany. Mezi zamýšleným kordonem a skleníkem bude prostor na procházení asi 0,8 m.



Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1552
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lubo »

...ja mám tiež cca 0,8 m od skiel. Ako písali ostatní, vyskúšaj viac koreňov resp. odrôd. Pokus omyl je osvedčená metóda. ;-). K tabuľkám zrelosti z Odesy si prirátaj u seba +3 týždne a budeš končiť pri stredne skorých odrodách  :-)
20220803_191808 (002).jpg


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Marek1970 píše:
04 srp 2022, 06:40
Dobrá rada je síce nad zlato ale v prípade odporúčania jedinej odrody revy na pestovanie sa môže stať, že odroda ktorá je v mojich podmienkach hodná zlata, bude vo vašich podmienkach nevhodná. Mám výrazne rozdielne skúsenosti s jednou a tou istou odrodou, ktorú pestujem na dvoch záhradách vzájomne vzdialených cca 1 km, takže všetky dobre mienené rady na výber odrody sa môžu vo Vašich podmienkach ukázať nakoniec ako chyba lebo sa ukáže, že Vaše podmienky tejto odrode nevyhovujú (vždy sa však dá koreň neskôr prevrúblovať alebo mať na jednom koreni navrúblované viaceré odrody). Ak už by som si mal ja osobne vybrať naozaj len jednu jedinú, neskôr zrejúcu odrodu odrodu, tak by to asi bolo Zolotce. Nie je to ale ani tmavá odroda a ani bobule nemá veľké (strapce sú dostatočne veľké) ale u mňa všetky jej ostatné vlastnosti, najmä chuť, odolnosť voči chorobám, výdrž a bezsemennosť, sú cennejšie. Takže sa obávam, že všetky naše rady Vám aj tak narobia len ešte väčší chaos v hlave pri výbere tej jedinej odrody. Ešte poznámka, určite by som si na Vašom mieste nevyberal odrodu príliš neskoro dozrievajúcu, lebo môžu prísť roky, kedy Vám ani nedozreje, skôr by som sa obzeral po odrode s dlhou výdržou aj po jej dozretí.
Dobrý den, děkuji za Váš názor a plně s ním souhlasím. Na odrůdu kterou vzpomínáte se podívám. Díky



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

LadaBlatna61 píše:
04 srp 2022, 08:18
Já dal na stínění skleníku z venku odrůdu Rembo,roste zdravě a letos ještě nedostala jediný postřik kromě hnojiva Vínofit.
Děkuji za radu a Vaší zkušenost s odrůdou Rembo, dobře o ní píše i Lenifera.



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Wimpi píše:
04 srp 2022, 15:54
  Sešla se tady spousta cenných a dobrých rad. Tak já bych taky jednu přidal: Vysněná NEJ odrůda neexistuje. Kdyby totiž existovala, tak ji všichni, co tady jsme, pěstujeme. Jenže my ji nepěstujeme, my ji stále neúnavně hledáme ... a stále tak nějak nenacházíme. Takže na tom budeš, milý nový kolego, stejně jako my. :-D
 
Souhlasím, aspoň si budu moci říct když se to nepovede, že jsou izkušenější a není to pro ně jednoduché  :lol: bude to méně bolet.



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Lubo píše:
04 srp 2022, 16:56
...ja mám tiež cca 0,8 m od skiel. Ako písali ostatní, vyskúšaj viac koreňov resp. odrôd. Pokus omyl je osvedčená metóda. ;-). K tabuľkám zrelosti z Odesy si prirátaj u seba +3 týždne a budeš končiť pri stredne skorých odrodách  :-)20220803_191808 (002).jpg
 
A máš obdobné podmínky jako já ? Třeba dnes je tu okolo 33 stupňů C a slunce tam pere od rána do večera. Já jsem si vždycky myslel, že právě to je to co réva potřebuje. Vypadá to hezky jak to máš udělané a jakou to máš odrůdu také pěkná  :shock:



Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mirek »

Lubo píše:
04 srp 2022, 16:56
...ja mám tiež cca 0,8 m od skiel. Ako písali ostatní, vyskúšaj viac koreňov resp. odrôd. Pokus omyl je osvedčená metóda. ;-). K tabuľkám zrelosti z Odesy si prirátaj u seba +3 týždne a budeš končiť pri stredne skorých odrodách  :-)20220803_191808 (002).jpg
 
To ale moc nezastíní.



Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1552
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lubo »

bol som to odmerať, je to presne 45 cm. Prečo by to nezatienilo? Viniče sú ešte mladé. Zvrchu skleníka dám protikrupovú sieť / zatiaľ nebolo 7 rokov kedy  :lol:/. A mám helios sklá, takže určite bude postačovať.
 
Naposledy upravil(a) Lubo dne 04 srp 2022, 21:23, celkem upraveno 1 x.


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1552
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lubo »

VADIMIRVINLAND píše:
04 srp 2022, 17:26
A máš obdobné podmínky jako já ? Třeba dnes je tu okolo 33 stupňů C a slunce tam pere od rána do večera. Já jsem si vždycky myslel, že právě to je to co réva potřebuje. Vypadá to hezky jak to máš udělané a jakou to máš odrůdu také pěkná  :shock:
 
.. skleník je celý deň pod slnkom, severovýchodná strana je síce spojená s malou letnou kuchyňou ,ale tá je rovnakej šírky ako skleník 4m. Aj u nás bolo dnes cez 30 stC. Postupne som ho do do tvaru U obsadil viničom po bokoch sú 2ks na každej strane  a pred vchodom je odstup 1,5m. Odroda na obrázku je bezsemenná Polinka, to má panenskú úrodu.


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mirek »

Lubo píše:
04 srp 2022, 21:14
bol som to odmerať, je to presne 45 cm. Prečo by to nezatienilo? Viniče sú ešte mladé. Zvrchu skleníka dám protikrupovú sieť / zatiaľ nebolo 7 rokov kedy  :lol:/. A mám helios sklá, takže určite bude postačovať.
 
Jeden ze skleníků mám zastíněn i pomoci révy (Galahad, Afrodita, Viktor VI) na horním vedení. Jen upozorňuji že konce výhonů, které padají dolů a dotýkají se skleníku, jsou napadeny padlím. Ne moc, ale jsou, podobně se chová i další réva (Talisman), která se táhne z druhé strany, prostě to tam neluftuje. Skleník je u stěny zadradního domku a situován na jihozápad, sklo je natřeno bílou barvou, réva je i uvnitř (Afrodita), jsou tam i dva fíkovníky. Účel tohoto skleníku není zrovna zelinářský a je v něm nyní docela tma. Tvarování révy je podřízeno ne přímo zastínění skleníku, ale pro vytvoření budoucího posezení. Sklo budu nahrazovat polykarbonátem, ale je to hlavně kvůli tepelným ztrátám.
Snímek je pořízen včera při zápafu slunce
Snímek je pořízen včera při zápafu slunce
 
 V podvečerním čase stíní barva na sklech, vnitřní i venkovní réva, v poledne pere do skleníku slunce střechou a boční stěnou (nejsou natřeny), a funkci stínění přebírá réva uvnitř.



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Lubo píše:
04 srp 2022, 21:22
.. skleník je celý deň pod slnkom, severovýchodná strana je síce spojená s malou letnou kuchyňou ,ale tá je rovnakej šírky ako skleník 4m. Aj u nás bolo dnes cez 30 stC. Postupne som ho do do tvaru U obsadil viničom po bokoch sú 2ks na každej strane  a pred vchodom je odstup 1,5m. Odroda na obrázku je bezsemenná Polinka, to má panenskú úrodu.

 
Ahoj Lubo nemáš nějaké informace o této Slovenské odrůdě révy ??
Réva vinná 'Diala' - stolní, rezistentní odrůda, původem ze Slovenska. Odrůda je vysoce produktivní, s velkými hrozny. Bobule jsou protáhle kulovité, tmavě modré barvy. Chuť je vynikající. Dozrává již na začátku září.



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

LadaSvijany píše:
04 srp 2022, 07:07
Mně není jasné, proč by měla dozrávat v září a později. To už jsou hraniční termíny a v některých letech ti nemusí uzrát, což by byla škoda. A proč jedna odrůda. Klidně bych vysadil dvě nebo i tři. Počkal bych, jak se jim bude dařit, jak porostou a ochutnal i signální úrodu. A pak bych se rozhodl, kterou si ponechat a dále ji rozvíjet. Klidně se může stát, že se ti budou líbit všechny a necháš si všechny tři nebo jenom dvě. A pokud ti nebude vyhovovat ani jedna, budeš mít zapěstované tři kmínky, které můžeš přeroubovat jinými odrůdami. Když si vysadíš jenom jednu a nebude ji stanoviště vyhovovat nebo ti nebude chutnat, popř bude jinak problematická, ztratíš zbytečně tři roky. Co se týče barvy, já bych doporučil spíše bílou odrůdu, popř růžovou. Zdají se mně lepší chuťově, je tu i větší výběr.

 
Tím pozdějším zráním révy, jsem chtěl docílit toho, že se to nebude mlátit se spoustou ovoce které je v červenci a srpnu a trošku se to rozloží v čase, protože to víno chci jenom na konzum. Pravda je, že když se nepovede počasí tak hrozny nevyzrajou a je po konzumu  :roll:
 Je to asi jako s každým ovocem, jednou je ho třeba moc a podruhé málo. Vím, že by se to dalo trochu vykompenzovat odrůdami dle dozrávání, ale takovou možnost nemám, mám to prostorově omezené.
 



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Lenifera píše:
03 srp 2022, 22:11
Ja bych poradila Černyj Kristal a nebo Rembo. Zrale budou o neco driv, ale muzou dlouho viset na keri. Jsem zvedava na jine napady.
Ahoj, poobhlížím se po vinné révě Rembo, ale nějak marně. Nevíte o nějakých možnostech ?? Děkuji



LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1373
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od LadaSvijany »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 12:54
Tím pozdějším zráním révy, jsem chtěl docílit toho, že se to nebude mlátit se spoustou ovoce které je v červenci a srpnu a trošku se to rozloží v čase, protože to víno chci jenom na konzum. Pravda je, že když se nepovede počasí tak hrozny nevyzrajou a je po konzumu  :roll:
 Je to asi jako s každým ovocem, jednou je ho třeba moc a podruhé málo. Vím, že by se to dalo trochu vykompenzovat odrůdami dle dozrávání, ale takovou možnost nemám, mám to prostorově omezené.
 
Jednou odrůdou ale dosáhneš přesně toho, čemu se chceš vyhnout. Během jednoho týdne ti všechno uzraje a budeš toho mít najednou hodně. Budeš-li mít více odrůd, můžeš termíny dozrávání více roztáhnout a navíc budeš mít i více chutí. 
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Uživatelský avatar
Lenifera
Aktivní člen
Příspěvky: 423
Registrován: 26 čer 2022, 17:51
Bydliště: Babylon u Domažlic
Kraj: Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lenifera »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 13:11
Ahoj, poobhlížím se po vinné révě Rembo, ale nějak marně. Nevíte o nějakých možnostech ?? Děkuji

 
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... PuqgwEBahi


Babylon u Domažlic, 500 mnm, na kopci pod lesem, písčitá půda.
Odrůdy: Cimus 2x, Geliodor, Veles 2x, Sláva Ukrajině (Višněveckij), Valjok 2x, Darja, Sponsor, Prim, Phoenix, Lakemont seedless, Suffolk Red, Magnat, Artek, Senzace, Julian, Jupiter (USA) 2x, Izumlenie, Alians, Divo, Pamjati Učitelja 2x, Klubničnyj 2x, Rozmus, Rombik 2x, Rembo 2x, Čjornyj Kristal, Čornaja Izjuminka, Poslannik, Alvika 2x,Tuz Bordo 2x, Šarada UA 2x, Nazarij, Ivanka, Odesskij Suvenir, Attika seedless.

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1552
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Lubo »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 11:59
Ahoj Lubo nemáš nějaké informace o této Slovenské odrůdě révy ??
Réva vinná 'Diala' - stolní, rezistentní odrůda, původem ze Slovenska. Odrůda je vysoce produktivní, s velkými hrozny. Bobule jsou protáhle kulovité, tmavě modré barvy. Chuť je vynikající. Dozrává již na začátku září.

 
Ahoj Vlado, bohužiaľ nemám
 


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Lubo píše:
05 srp 2022, 14:53
Ahoj Vlado, bohužiaľ nemám
 

 
Škoda, u nás je teď v prodeji v Zahradnictví Spomyšl.cz a vypadá moc zajímavě. Mě by se líbila a tak váhám. Měj se.



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Děkuji moc za odkaz, hned jsem stránky navštívil. Díky



Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 803
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mevik »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 11:59
Ahoj Lubo nemáš nějaké informace o této Slovenské odrůdě révy ??
Réva vinná 'Diala' - stolní, rezistentní odrůda, původem ze Slovenska. Odrůda je vysoce produktivní, s velkými hrozny. Bobule jsou protáhle kulovité, tmavě modré barvy. Chuť je vynikající. Dozrává již na začátku září.



 
Je to reklamní sdělení prodejce sazenic, z toho je třeba vycházet. Velmi pravděpodobná je barva bobulí. Doba zralosti závisí na podmínkách (je docela možné, že tento údaj převzali ze Slovenska a platí pro Bratislavu). Relevantnost ostatních informací je podle mne zhruba taková, jako je předpověď počasí na příští víkend (jisté je, že nebude sněžit - alespoň v nížinách).
Chuť je hodně subjektivní záležitost. Ohledně velikosti hroznů -někdo tvrdí, že velké hrozny jsou 300 g. Dalším pofiderním údajem je "rezistence" - na co? Ohledně rezistence na padlí jsem ochoten se vsadit, že neexistuje, s plísní je to pravděpodobně totéž.
Pokud někdo věrohodný nesdělí, že má s touto odrůdou takovou či makovou zkušenost, je koupě takové sazenice na 99 % ztráta peněz, sil a času.
 
 



Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 989
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Radovan »

Odrodu Diala nepoznám. Od pani Doroty Pospíšilovej nie je. A keďže na Slovensku šľachtia stolové odrody len otec a syn Korpášovci, predpokladám že bude z ich dielne. Aj názov odrody tomu napovedá, používajú podobné názvy. To znamená údaj o dozrievaní bude pre okres Nové Zámky, obce Strekov a Rúbaň. Začiatkom septembra tam zreje Talizman (alebo aj koncom augusta).
 



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Mevik píše:
05 srp 2022, 18:09
Je to reklamní sdělení prodejce sazenic, z toho je třeba vycházet. Velmi pravděpodobná je barva bobulí. Doba zralosti závisí na podmínkách (je docela možné, že tento údaj převzali ze Slovenska a platí pro Bratislavu). Relevantnost ostatních informací je podle mne zhruba taková, jako je předpověď počasí na příští víkend (jisté je, že nebude sněžit - alespoň v nížinách).
Chuť je hodně subjektivní záležitost. Ohledně velikosti hroznů -někdo tvrdí, že velké hrozny jsou 300 g. Dalším pofiderním údajem je "rezistence" - na co? Ohledně rezistence na padlí jsem ochoten se vsadit, že neexistuje, s plísní je to pravděpodobně totéž.
Pokud někdo věrohodný nesdělí, že má s touto odrůdou takovou či makovou zkušenost, je koupě takové sazenice na 99 % ztráta peněz, sil a času.
 
Tak to je hodně tvrdé hodnocení, ale zřejmě velmi pravdivé. Příkladem je, kdy ze zakoupené rostliny je mnohdy něco uplně jiného než bylo psáno, u barvy téměř vždycky  :lol:



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Radovan píše:
05 srp 2022, 18:23
Odrodu Diala nepoznám. Od pani Doroty Pospíšilovej nie je. A keďže na Slovensku šľachtia stolové odrody len otec a syn Korpášovci, predpokladám že bude z ich dielne. Aj názov odrody tomu napovedá, používajú podobné názvy. To znamená údaj o dozrievaní bude pre okres Nové Zámky, obce Strekov a Rúbaň. Začiatkom septembra tam zreje Talizman (alebo aj koncom augusta).
 

 
Máš pravdu, je to odrůda vypěstovaná na Slovensku panem Korpásem.



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4571
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Dzordzik »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 13:11
Ahoj, poobhlížím se po vinné révě Rembo, ale nějak marně. Nevíte o nějakých možnostech ?? Děkuji
 
Ahoj, napiš vzkaz tady na fóru uživateli Bred_ik, věřím, že ti pomůže.
 


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

Dzordzik píše:
05 srp 2022, 21:55
Ahoj, napiš vzkaz tady na fóru uživateli Bred_ik, věřím, že ti pomůže.
Ahoj, děkuji zkusím to ikdyž zatím moc nevím jak na to, zatím se tu snažím orientovat. Dík



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 22:27
Ahoj, děkuji zkusím to ikdyž zatím moc nevím jak na to, zatím se tu snažím orientovat. Dík
Tak se mi to podařilo a o pomoc jsem požádal. Třeba budu mít štěstí. Ještě jednou díky.



dayofvictory
Aktivní člen
Příspěvky: 343
Registrován: 23 bře 2020, 00:48
Bydliště: Domažlice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od dayofvictory »

VADIMIRVINLAND píše:
05 srp 2022, 15:15
Škoda, u nás je teď v prodeji v Zahradnictví Spomyšl.cz a vypadá moc zajímavě. Mě by se líbila a tak váhám. Měj se.
 
Jako Spomyšl ok, u ovocných stromků bych se nebál, ale už i u borůvek je to u nich loterie a révu bych neriskoval vůbec. U nich je to jen byznys, prostě někde nakoupí, převezmou popisek a to je vše...ani oni o tom většinou neví vůbec nic...


Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od Mirek »

dayofvictory píše:
06 srp 2022, 10:58
Jako Spomyšl ok, u ovocných stromků bych se nebál, ale už i u borůvek je to u nich loterie a révu bych neriskoval vůbec. U nich je to jen byznys, prostě někde nakoupí, převezmou popisek a to je vše...ani oni o tom většinou neví vůbec nic...
 
Po letošním roce už ani suché z nosa....



VLADIMIRVINLAND
Příspěvky: 28
Registrován: 30 črc 2022, 17:58
Bydliště: Louny
Kraj: Ústecký Louny
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobrá rada nad zlato

Příspěvek od VLADIMIRVINLAND »

dayofvictory píše:
06 srp 2022, 10:58
Jako Spomyšl ok, u ovocných stromků bych se nebál, ale už i u borůvek je to u nich loterie a révu bych neriskoval vůbec. U nich je to jen byznys, prostě někde nakoupí, převezmou popisek a to je vše...ani oni o tom většinou neví vůbec nic...

 
Dík za názor.



Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host