Podnože révy

Odpovědět
Petr

Podnože révy

Příspěvek od Petr »

Nevíte někdo, kde se dají koupit či jinak sehnat (např. řízky) podnože pro štěpování? Např. K125AA, K5BB či CR2?



jenca
Příspěvky: 9
Registrován: 08 úno 2020, 22:22
Bydliště: Valašské Příkazy
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od jenca »

Nevím jestli to pomůže, ale mě se každý rok stane, že mi některá nová sazenice padne na jarní mrazíky a občas vyraší z podnožového očka. Právě kvůli štěpování jsem si nechal růst jednu so4 pokud by byl zájem klidně na podzim pošlu řízky. Nemám ambice stratifikovat doma naštěpované sazenice v pilinách ale pokud je člověk trpělivý, myslím, že by neměl být problém, zakořenit podnožové řízky vysadit na konečné stanoviště a v dalším roce naštěpovat hnědé do zeleného.
 



minko
Příspěvky: 91
Registrován: 14 kvě 2021, 12:36
Kraj: Zvolen
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od minko »

Niekde som čítal že K5BB odďaľuje zrenie. Nemáte s tým niekto skúsenosť?



Radovan
Aktivní člen
Příspěvky: 987
Registrován: 08 bře 2020, 19:50
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od Radovan »

Ja by som to tak nevnímal. Treba to celé otočiť. Zmysel rôznych podnoží je čo najviac vinič adaptovať na miestne pôdne podmienky. Podľa toho akú mám pôdu, taký podpník si zvolím. Napr. K5BB je vhodný do ľahších, kamenistejších a suchších pôd. To či odďaľuje zrenie, to vôbec nie je dôležité, pretože to nie je zmyslom podpníkov. Ak K5BB vysadíš do živnej, vlhkej pôdy, bude Ti rásť veľmi silno a strapce budú sprchávať. Tam potrebuješ SO4.
Proste podpníky sú o niečom inom, než o čase dozrievania. 



Bfig
Příspěvky: 14
Registrován: 11 úno 2022, 10:25
Kraj: Středočeský kraj, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od Bfig »

Je škoda, že téma podnoží s dopady na pěstování není více probíráno. Je to škoda, protože odůdu si lze přeroubovat/očkovat, ale změna podnože znamená vykopání rostliny a ztrátu kořenoveho systemu. De facto člověk začíná znova...
Osobně mám u sebe hlavy stoláků jak pravokořenné, tak na Koberu, Teleki i SO4. Historicky především proto, že jsem chtěl jak zkusit, co bude u mě nejvíce vhodné, tak i proto, že mnohdy se informace o vlastnostech dost rozscházely. 
V mé oblasti bývá největším stresujícím faktorem sucho a velmi omezená možnost doplňkové závlahy. Půda má dobré složení makro/mikro prvků, spíše ale s nižším množství humusu a dusíku celkově. Proto jsem hledal podnož s rozsáhlým kořenovým systémem. Za ty roky zatím nejlépe u mě prosperují hlavy na Koberu. Sice kombinace vzrůstná podnož a odrůda vytváří extra požadavky na zelené práce, i tak to za to stojí. Přijde mi, že odrůdy na ní raší mírně později, ale může to být jen statistická odchylka.


údolí Berounky 210mnm, prudký jižní svah, zemina jílo-písek na velmi zvětralé břidlici

Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1546
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od Lubo »

Bfig píše:
11 kvě 2023, 13:22
Je škoda, že téma podnoží s dopady na pěstování není více probíráno. Je to škoda, protože odůdu si lze přeroubovat/očkovat, ale změna podnože znamená vykopání rostliny a ztrátu kořenoveho systemu. De facto člověk začíná znova...
Osobně mám u sebe hlavy stoláků jak pravokořenné, tak na Koberu, Teleki i SO4. Historicky především proto, že jsem chtěl jak zkusit, co bude u mě nejvíce vhodné, tak i proto, že mnohdy se informace o vlastnostech dost rozscházely. 
V mé oblasti bývá největším stresujícím faktorem sucho a velmi omezená možnost doplňkové závlahy. Půda má dobré složení makro/mikro prvků, spíše ale s nižším množství humusu a dusíku celkově. Proto jsem hledal podnož s rozsáhlým kořenovým systémem. Za ty roky zatím nejlépe u mě prosperují hlavy na Koberu. Sice kombinace vzrůstná podnož a odrůda vytváří extra požadavky na zelené práce, i tak to za to stojí. Přijde mi, že odrůdy na ní raší mírně později, ale může to být jen statistická odchylka.


 
Zdravím Bfig, z môjho pohľadu, by to vyžadovalo veľa práce, času a záznamov, aby boli výsledky relevantné. Mať odrodu na 2-3 podnožiach + pravokorenenú, s rovnakými pôdnymi ,slnečnými....... podmienkami a rovnakého veku. Do toho rôzny vplyv roztočov, zlomených výhonov..... to znamená rozšíriť vzorku o minimálne po dva ks z každého druhu a sledovanie pár rokov. Viem si to predstaviť pre jednu, dve odrody v mojich podmienkach , ale skôr je to pre univerzity a profesionálnych pestovateľov. Tiež mám rôzny mix podnoží a aj pravokorenené. 
 
 


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Kazantip, Adler, Bogatyr, Dubovskij Rožovyj, Emir, Gordej, Javelin, Joy, Lorano, Koktejl, Matador, Milana 2/Milanka/, Muškat Dubovskij, Olimp, Petit Prince, Prime, Silver, Slava Ukrajine Vyshnevetsky, Vystavočnyj, Zolotce, Arni, Baron, Bažena, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Furor, Galachad, Ilja, Ivanka, Jupiter, Kleopatra, Marusja 2x, Millenium, Monblan 2x, Pamjati Dženejeva, Podarok Nesvetaja, Polinka, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Skazka, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Zavetnyj, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

andrejZA
Aktivní člen
Příspěvky: 1006
Registrován: 12 srp 2020, 00:44
Bydliště: Teplička nad Váhom
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od andrejZA »

Ja som dnes od Miloša dostal zakorenenú podnož SO4. Ešte si musím naštudovať, ako táto podnož ovplyvňuje rast naštepených odrôd, ale podľa všetkého má byť vhodná do ťažkých pôd, čo by u mňa sedelo. Zatiaľ som si nevšimol, že by u mňa pravokorenné sadenice mali u mňa nejaký problém súvisiaci s prebytkom vody. Ale ako to píšem, napadlo mi, či by táto podnož nemohla priaznivo vplývať na vodný režim niektorých odrôd, ktoré majú problém s praskaním. Možno by nebolo od veci to vyskúšať.
 
 


SZ Slovensko (Žilinská kotlina), cca 350 m n.m
Ajvaz (vysadené 2018), Kraseň (2020), Othello ružové (2021 - presádzané) Tajna monacha (3x), Cimus, Garold, Bajkonur (2x), Katalonia, Vaľjok, Zolotce, Beloje Čudo, Chrust, Kraseň, Nachodka, (2021), Arni, Bohema, Katrusja Kachovskaja, Skazka, Rembo (2022), Dyňka (2x), Darja, Livia, Alexa, Adler (2x), Joy seedles, Jutal, Efiop, Cimus, Landyš, Jupiter, Ladannyj2, Prima Ukrajiny, Somerset seedles (2023), Geliodor, Darja, Livia, Cimus, Timur (preštepované 2023)

Uživatelský avatar
milosduris
Aktivní člen
Příspěvky: 161
Registrován: 23 čer 2022, 18:15
Bydliště: Trenčín
Kraj: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od milosduris »

Niečo z webu:
 "SO-4" je jednou z najdôležitejších odrôd podpníkov v Nemecku a medzičasom sa rozšírila po celom svete. Čoraz viac sa používa najmä v miernych klimatických pásmach strednej Európy, ako napríklad vo Francúzsku, severnom Taliansku, v alpskej oblasti a čoraz častejšie aj vo východných štátoch až po Balkán. Pre Geisenheim registrované klony: klon 2 Gm, klon 47 Gm, klon 60 Gm; Afinita štepu ku všetkým odrodám vrúbľov, ako aj ich schopnosť zakoreňovania, je dobrá. Znáša až 20-percentný obsah aktívneho vápna v pôde, dáva vrúble dobrú odolnosť proti chloróze, vyžaduje však úrodné polohy. Na nich je "SO-4" lepšia ako "5 BB" pre pomaly rastúce výnosové odrody a úzke šírky porastov. Na menej úrodných pôdach môže najmä pri vysokoúrodných odrodách príliš klesnúť vegetatívny rast vrúbľa, čo sa týka najmä využívania trvalého zeleného krytu alebo extenzívnych foriem pestovania. Preto by sa "SO-4" malo vyhnúť na miestach, ktoré majú tendenciu byť suché. V prípade kvitnúcich citlivých odrôd, ako je Gewürztraminer, znižuje riziko stekania. Podpník podporuje násadu plodov takmer u všetkých odrôd viniča a súčasne obmedzuje rast výhonkov. Ukázalo sa, že je obzvlášť vhodný pre pestovanie na mriežke s úzkymi až strednými vzdialenosťami. Treba sa vyhnúť vysokému zaťaženiu.
 
 



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4566
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od Dzordzik »

Docela by mě zajímalo na základě jakého mechanizmu má fungovat toto:
Podpník podporuje násadu plodov takmer u všetkých odrôd viniča a súčasne obmedzuje rast výhonkov.

Protože buď platí, že úrodnost je dána genetikou naroubované odrůdy, jak se tady už mnohokrát psalo, nebo to, že podnož může mít zásadní vliv na růst a plodnost naroubované odrůdy. U růstu to chápu, menší dodávka živin, slabší růst, analogie zaškrcení. Ale s tou plodností?


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Uživatelský avatar
milosduris
Aktivní člen
Příspěvky: 161
Registrován: 23 čer 2022, 18:15
Bydliště: Trenčín
Kraj: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od milosduris »

Ohladne tej plodnosti, niekde som cital, ze SO4 skor urychluje zrenie ako mnozstvo nasadenych plodov.
Na druhom webe bolo napisane toto:

1-  SO4: Výber Oppenheim 4 Odroda SO4 bol v posledných rokoch zavedený v mnohých vinohradníckych oblastiach v  severnom Španielsku, ale nie vo zvyšku Španielska, pretože jeho adaptácia na suchú pôdu je slabá. Jeho hlavnou vlastnosťou je, že dobre znáša  prebytočnú vlhkosť. Vo Francúzsku a chladných oblastiach je považovaný za  najdôležitejší podpník.

2-  Bežné meno SO 4

3-  Triediči , chovatelia Sigmund Teleki a Heinrich Fuhr

4-  Rok získania1896

5-  Genetický pôvod Kríženec Vitis berlandieri a Vitis riparia

6-  Odolnosť voči pôdnym parazitom SO 4 má vysokú odolnosť voči  koreňovej fyloxére. Rovnako aj jeho  odolnosť voči háďatkám  Meloidogyne incognita a Meloidogyne arearia je veľmi dobrá. Jeho stupeň odolnosti voči háďatkám Meloidogyne hapla je stredný. Všeobecne sa má za to, že má  dobrú odolnosť voči háďatkám.

7-  Prispôsobenie sa prostrediu
  • SO 4 odoláva až 35 % celkového vápenca a 17 %  aktívneho vápenca. CPI 30.
  • Jeho odolnosť voči  chloróze železa  možno považovať za priemernú.
  • Miestami sa mu darí v  kyslých pôdach  a jeho tolerancia voči chloridom je celkom dobrá.
  • Jeho odolnosť voči  suchu  je stredná.
  • Jeho adaptácia na nadmernú  vlhkosť  je stredne vysoká.
  • SO4 slabo absorbuje horčík a podporuje   jav  sušenia stonky.
  • Jeho využitie je zaujímavé v  piesočnatých  pôdach (v domnienke, že budeme musieť robiť korekcie horčíkom), hlinitovápenatých pôdach so strednou alebo nízkou úrodnosťou.
  • Zle sa  prispôsobuje veľmi suchým  , chlorotickým a veľmi kompaktným pôdam.
8-  Interakcia s odrodou a výrobnými cieľmi
  • Vo všeobecnosti SO 4 vykazuje  dobrú kompatibilitu  so štepmi, ale radiálny rast kmeňa je veľmi obmedzený.
  • Z tohto dôvodu môže byť medzi podpníkom a odrodou dôležitý rozdiel v priemere a je potrebné použiť mriežku  .
  • Rýchlosť  vývoja  rastlín naočkovaných SO 4 je veľmi vysoká a vitalita  , ktorú  tento podpník  dodáva  rastlinám, sa považuje za silnú počas prvej časti života viniča (prvých 15 rokov).
  • Umožňuje získať  vysoké výnosy  a v prvých rokoch po výsadbe potrebuje preriedenie trsov.
  • Uprednostňuje rodenie a  napomáha dozrievaniu, pokiaľ  nemá vysoké zaťaženie.
  • Prenáša dobré  hladiny cukrov  , ale získané vína často nemajú telo a majú bylinkové tóny kvôli vysokým výnosom.
  • SO 4 tiež podporuje získavanie  vín s vysokým pH 



dayofvictory
Aktivní člen
Příspěvky: 343
Registrován: 23 bře 2020, 00:48
Bydliště: Domažlice
Kraj:
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od dayofvictory »

Dovedli by jste někdo posoudit nebo zhodnotit jak si podnož SO4 vede v suchu? Myslím ve srovnání s pravokořennými sazenicemi, nějaký "odhad ze zkušeností". Láká mě jí zkusit, ale je to risk - mám právě sušší lokalitu, spíš těžší hlinitou půdu.
Spíš by mě zajímalo pokud někdo máte blízko u sebe stejnou odrůdu jak na vlastních kořenech tak SO4 jestli třebas v letošním suchém roce byl vidět nějaký rozdíl. Díky


Domažlicko, severní svah, 450 m. n. m., barvy: plodí, pěstuji, zmrzlo/uschlo, zrušeno, objednáno

Odrůdy: 23 x Sommerset Seedles, Himrod, Glenora, Solaris, Dubljanskij, Pamjati nebesnoj sotni, Zolotce, Vanessa, Kišmiš Nachodka, Venus

Uživatelský avatar
milosduris
Aktivní člen
Příspěvky: 161
Registrován: 23 čer 2022, 18:15
Bydliště: Trenčín
Kraj: Trenčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnože révy

Příspěvek od milosduris »

dayofvictory píše:
09 říj 2023, 22:44
Dovedli by jste někdo posoudit nebo zhodnotit jak si podnož SO4 vede v suchu? Myslím ve srovnání s pravokořennými sazenicemi, nějaký "odhad ze zkušeností". Láká mě jí zkusit, ale je to risk - mám právě sušší lokalitu, spíš těžší hlinitou půdu.
Spíš by mě zajímalo pokud někdo máte blízko u sebe stejnou odrůdu jak na vlastních kořenech tak SO4 jestli třebas v letošním suchém roce byl vidět nějaký rozdíl. Díky
 
Ahoj.
SO4 je vhodna skor na tazke ilovite mokre pody. Precitaj si tento web. Mozno tam najdes odpoved. podnozovy-vinic



Odpovědět

Zpět na „Štěpování“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host