Chrust - velmi raná, žlutá, harmonická, semenná, odolnost 2, -24°C

Odpovědět
Dzordzik
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Chrust - velmi raná, žlutá, harmonická, semenná, odolnost 2, -24°C

Příspěvek od Dzordzik »

Synonyma: Хруст
Barva: bílá
Původ: Chrust vyšlechtil amatérský šlechtitel N. P. Višneveckij.
Charakteristika odrůdy:
Listy:
Růst: silný
Doba zrání: velmi raná
Typ květu: oboupohlavní
Hrozen a bobule: Hrozny velké až velmi velké, jejich hmotnost bývá mezi 1000 až 2000 g Bobule velké , hmotnost okolo 10 g, slabě protáhlého tvaru, žlutozelené barvy. Dužnina je pevná, chuť harmonická
Počet hroznů na letorost: je nutná silná redukce počtu hroznů na letorostu
Vyzrávání réví: dobré
Odolnost k chorobám: zkouší se
Odolnost k mrazu: -24°C
Zakořeňování řízků: dobré

Odkazy:
Popis odrůdy na stránce posadka.com.ua

Mevik
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Re: Chrust - velmi raná, žlutá, harmonická, semenná, odolnost 2, -24°C

Příspěvek od Mevik »

Chrust mi zaplodil poprvé v roce 2019. Myslím, že byl vysazen v roce 2018 (nejdříve 2017), tedy šlo o mladinký keř. Vloni byl přetížený. I tak potvrzuji velmi rané zrání, bude dozrávat mezi prvními odrůdami. První zkušenost ukazuje, že udávané charakteristiky budou odpovídat. Bobule nejvýše do 10 g (viz srovnání s mincí na snímku), ultrarané odrůdy ostatně moc větší být ani nemohou. Chuť harmonická, příjemná, na nic výrazného si ovšem nepamatuji (to mohlo být i přetížením keře). Choroby jsem zatím nezaznamenal. Plodnost bude asi skutečně až příliš hojná a redukce úrody potřebná.
Na Dzordzikem přiloženém videu autor tvrdí, že Chrust vydrží na keři do dlouhého podzimu a přirovnává ho k Moldově. Chce to vyzkoušet.
V letošním roce se u mne bude Chrust vzpamatovávat z loňského přetížení a na velkou úrodu to nevypadá.

Přílohy
Chrust 20190814.jpg

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Budem porovnávať s Galahadom, ten je všeobecne známa odroda. Chrust dozrieva cca 5-7 dní pred Galahadom. Chuť je výrazne sladká, ale nie fádna, harmonická. Ľahko naberá cukor. Galahad je proti nemu trolinku kyselkavý, ten potrebuje poriadne dozrieť, pomalšie hromadí cukor. Farba je zelenkavá a na pohľad nie úplne príťažlivá, aspoň ho neberú vtáci a iní. Strapce som mal hustejšie, čo by znamenalo, že pri dlhšom ponechaní na kre by mohli zahnívať, to sa mi však nepodarilo. Ako prvá odroda sa doslova "zožerie" do poslednej bobuľky. Naša dcéra ho likvidovala rýchlo a ani sa nechcela podeliť! Je to obľúbená odroda Milana Peničku, stále mi vravel že Chrust je od Galahadu chutnejší. Nie že by som mu neveril, ale tak nejako som to bral z rezervou. Teraz to úplne chápem a súhlasím. Na tretej foto sú spolu, Chrust vľavo, priemer taniera 32 cm.
Přílohy
ch1.jpg
ch2.jpg
chrust a galahad
chrust a galahad

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Chrust patrí k odrodám, ktoré ukrajinci nazývajú "samoubijec". Nasadzuje 3-4 kvety a takú násadu by nebol schopný utiahnuť. Čo najskôr po vypučaní nechám dva kvetenstvá, aby ich rozvoj nebrzdil rast letorastu. Po odkvitnutí nechám len jeden strapec. 1,5 kg je u Chrusta celkom reálne bez prikrášľovania. List je ľahko rozpoznateľný, je dlhší a užší. N. P. Višneveckij neprezradil rodičovské odrody.
Přílohy
IMG_1738.JPG

Jarek23
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarek23 »

Radovan píše:
03 čer 2020, 07:51
Budem porovnávať s Galahadom, ten je všeobecne známa odroda. Chrust dozrieva cca 5-7 dní pred Galahadom. Chuť je výrazne sladká, ale nie fádna, harmonická. Ľahko naberá cukor. Galahad je proti nemu trolinku kyselkavý, ten potrebuje poriadne dozrieť, pomalšie hromadí cukor. Farba je zelenkavá a na pohľad nie úplne príťažlivá, aspoň ho neberú vtáci a iní. Strapce som mal hustejšie, čo by znamenalo, že pri dlhšom ponechaní na kre by mohli zahnívať, to sa mi však nepodarilo. Ako prvá odroda sa doslova "zožerie" do poslednej bobuľky. Naša dcéra ho likvidovala rýchlo a ani sa nechcela podeliť! Je to obľúbená odroda Milana Peničku, stále mi vravel že Chrust je od Galahadu chutnejší. Nie že by som mu neveril, ale tak nejako som to bral z rezervou. Teraz to úplne chápem a súhlasím. Na tretej foto sú spolu, Chrust vľavo, priemer taniera 32 cm.

To.je kraaaaaaasa, až mi spadla.čelist na zem...

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Odrůdu Chrust jsem si pořídil hlavně z důvodu deklarovaného ultra raného dozrávání. Údajně to má stihnout jen za 85-90 dní! Loni byly první signální střapečky a dojem z nich byly spíše rozpaky, než nadšení, nuž uvidíme, co se z něho vyklube letos...

Měl bych však poznámku k výše uvedenému popisu barvy bobulí této odrůdy (a týká se to popisů barvy bobulí všech odrůd obecně): čtu, že barva bobulí je bílá. Kruciš, to jsem asi barvoslepý, já skrz své brejle totiž vidím bobule zelené! Dokonce zelené jak brčál. Někde se asi stala chyba.... co ? ;-)

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Na Chruste už začína dozrievať aj zálistkové hrozno. Ker na jar dosť utrpel neskorými mrazmi, mal málo letorastov. Preto som nechal nejaké nižšie stojace zálistky, aby bolo dosť listovej plochy. Strapce sú menšie, no bobule porovnateľnej veľkosti ako hlavná úroda.
Přílohy
zalistkovy chrust.jpg

Wimpi
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wimpi »

Musím s potěšením opravit, co jsem zde napsal o Chrustu 3. července. Cosi jsem tam blábolil o rozpacích z panenských hroznů a pochybách z budoucího vývoje. Letos jsou na malém keři, plodícím druhým rokem, už celkem pěkné hrozny. Vypadají velmi podobně, jako na fotkách zde od kolegů, bobule jsou světle zelené. K dnešku jsou cukry na solidní hodnotě 18°CNM, čili plná zralost. Ostaní moje stolní odrůdy (kromě SS) jsou v tomto ohledu za Chrustem o dost pozadu. Bobule sice nejsou velké, odhaduji je tak na 6 g a hrozny zatím malé kolem 200 g. Ale to se může v budoucnu zlepšit, neboť keř je zatím subtilní a žádný překotný růst se zatím nekoná. Násadu hroznů jsem však musel redukovat, takže to vypadá, že Chrust bude velmi plodný, což už zmínil Radovan. Chuť je neutrální, cukry a kysleliny jsou v harmonickém poměru. Struktura dužiny není úplně křehce chruplavá, jaká bývá například u Galahadu, ale řekl bych že spíš "masitě pevná", čili není to žádný štavnatý měkouš. Slupka patří do kategorie silnějších, přesto už se vosy do Chrusta v posledních dnech s chutí zakouskly. Semena jsou malá, nevýrazná. U mě tedy překvapivá spokojenost, takovéto rané odrůdy jsou pro mě učiněným pokladem!

Radovan
Aktivní člen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radovan »

Masitě pevná to sedí, Chrust má takú pevnejšiu dužinu. Nevedel som to predtým popísať. Keď je v dobe dozrievania lepšie počasie, tak má aj mekšiu, lahodnejšiu dužinu. No cukry vždy vysoké. Tá tuhosť je rôzna, je to zaujímavé pozorovať.

Odpovědět

Zpět na „Semenné“