Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Jak a čím lisovat hrozny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4568
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Dzordzik »

Ahoj, můžu vás poprosit o nějaký tip na osvědčený lis? Nemám ambice dělat víno, minimálně ne zatím, spíš jenom hrozny lisovat na šťávu, tj. množství hroznů spíše menší než větší a do začátku do něj nechci dát moc, ale taky nechci pořídit krám, který pak zahodím, nebo mi bude doma ležet a já budu schánět jiný. Pokud má někdo něco osvědčeného, budu rád za tip a případně i nevýhody a zkušenosti s ním. Děkuju.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 2x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dyňka, Džin, Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Lambada, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

RADOMIR
Aktivní člen
Příspěvky: 176
Registrován: 20 úno 2020, 18:49
Bydliště: Holašovice
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od RADOMIR »

Tož to i mně zajímá. Stále kroutím na vřetenovém, výlisnost červeného po prokvašení pěkná, ale dřina a na dýl. Bílé jen po naležení menší výlisnost, dotahování a dotahování, oxidace při zdlouhavém lisování. Pokukuji po hydrolisu 40-60l L. Koukal jsem na Kovoděl, ale zjištuji, že z jejich výrobou zřejmě  skončily .Lancman vyrábí od 80 L. Fruit Punch neznám. Doporučte .Děkuji 
 


Pěstované odrůdy Akademik 3×, Aladin 2×, Augustovskij 2×,Bago 3×,Bajkonur 2×, Baltica 2×, Bělehradský bezsemnný, Cabernet Cortis 59×,Citronyj Magarača, Čarli 2×, Dolgoždanyj 2×, Dornfelder 35×, Dubljanskij 93×, Galahad 3×, Garold 4×, Glenora 2x,Hibernal, Irinka, Irsay Oliver, Izabela, Julian 2x, Kišmiš 342, Modrý Portugal, Muscaris 44×, Muškát Moravský, Nachodka 3x, Pálava, Regent 45×, Rombik 2x, Solaris 61×, Somerset Seedless8x,Souvigner Gris 2x,Tajna Monacha 2x, Tramín Červený, Veles5x, Vostorg 3x
Zrušené Chrupka bílá a růžová, Dubovskij rožovij,Jchd,Krystal,Liepajas dzintars,Nero,Panonia kinsche, Platovskij,Rondo,Veronika

Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Mirek »

A tento srbský lis? Objem tak akorát..... 8-)
 
IMG_4207-683x1024.jpg
 
 
 



Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Jarek23 »

Mirek píše:
08 čer 2020, 06:29
A tento srbský lis? Objem tak akorát..... 8-)
 IMG_4207-683x1024.jpg
 
 
 


 
Pěkný kousek, dobrý materiál 😁
 


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

LadaSvijany
Aktivní člen
Příspěvky: 1372
Registrován: 14 kvě 2020, 13:17
Bydliště: Svijany
Kraj: Liberecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od LadaSvijany »

Dzordzik píše:
07 čer 2020, 11:14
Ahoj, můžu vás poprosit o nějaký tip na osvědčený lis? Nemám ambice dělat víno, minimálně ne zatím, spíš jenom hrozny lisovat na šťávu, tj. množství hroznů spíše menší než větší a do začátku do něj nechci dát moc, ale taky nechci pořídit krám, který pak zahodím, nebo mi bude doma ležet a já budu schánět jiný. Pokud má někdo něco osvědčeného, budu rád za tip a případně i nevýhody a zkušenosti s ním. Děkuju.






 
Výrobou menších lisů se u nás zabývá firma ALDO z Čech u Přerova, na profesionální bázi pak ANTICO Pohořelice. Ale to už budou vyšší ceny. S lisem je větší práce, což takhle zkusit mlýnek, práce s ním je lehčí a rychlejší. Existují i bazary vinařských potřeb, kde se vše dá koupit za menší peníz.
 
 
 
 
 


Svijany, 255 mnm, asi 100 stolních odrůd

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Wimpi »

image002.jpg
 Mně by se líbil tento typ, není sice asi tak praktický, jako ten Mirkův, ale na občasné lisování pár hroznů by s ním mohla být celkem příjemná práce...
 



Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Bred_ik »

Oba "lisy" na obrázcích výše pěkné, ale asi by to přes manželku neprošlo.

Sám mám už asi 10 let tento hydraulický lis. Celkem jsem s ním spokojený, ale lisování není úplně ideální, hlavně u bílých odrůd dochází ke kroucení lisu,  nedrží svislou polohu. 

Teď tak trochu pokukuji po nerezovém hydraulickém lisu varez.

 
Samozřejmě je nutné počítat s tím, že bobule musí být před lisováním narušené, používám na to ruční  mlýnkoodstopkovač.
 



Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Wimpi »

Hydraulický lis od fy Varez mám, a to tento větší na 50 litrů:http://www.vares.cz/product/lis-na-ovoc ... fruit-657/Pořídil jsem ho nejprve na lisování moštu z jablek a pak se přidalo i lisování moštu z hroznů. Práce s ním je vcelku v pohodě, ale má jednu velkou nevýhodu, což je konstrukční vlastnost všech hydraulických lisů, případně vřetenových lisů tohoto mechanického uspořádání s pístem. Jejich princip spočívá v tom, že píst tlačí v jednom směru na celý objem ovocné drti. V průběhu lisování se tím mění poměr dvou ploch, z nichž prvá je plocha pro mošt nepropustná (píst a dno lisu) a druhá je plocha propustná (vnější děrované boky válce). A mění se postupně v neprospěch té propustné plochy.  To má za následek, že na začátku lisování mošt krásně teče, ale jak postupně stlačujeme objem drti uvnitř válce, snižuje se plocha, odkud z drti může odtékat kapalina. Na konci lisování nám zůstane vlhká "placka", přičemž píst i při maximální síle není schopen z této placky vytlačit kapalinu k jejímu vnějšímu povrchu, která by měla protéci touto plackou od středu směrem ven.  Tudíž tyto lisy mají obecně nižší výlisnost než lisy vodní, tzv. "hydrolisy", u kterých se lisuje rozpínáním vaku, který se při napouštění vodou rozpíná od středu směrem k povrchu děrovaného válcového koše. Tudíž v tomto případě poměr propustné a nepropustné plochy je konstantní a mnohem výhodnější. Další výhodou, těchto vodních lisů je vysoký komfort práce bez jakéhokoli fyzického úsilí.  Bohužel tyto vodním lisy jsou "poněkud" dražší, ale ty nejmenší se dají pořídit už od nějakých cca 15 000 Kč. Takže pro vinaře, který to myslí už trochu vážně, bych doporučil tuto cestu. Podle dostupných informací z internetu dokážou lisy s vodním vakem vylisovat ze stejného objemu o 10 až 20 % více šťávy, než klasické lisy pístové.


Pro domácké vylisování šťávy z pár hroznů se mi líbí maličký nerezový lisík, který jsem zahlédl na videu o výrobě vína tady u našeho kolegy vinarumcz. Možná by prozradil, kde ho sehnal a kolik stál. Jinak nejmenší ruční vřetenové lisy na cca 3 litry ovocné drti se dají běžně pořídit už od cca 1200 Kč. Když jsem poprvé lisoval mošt z hroznů, kterých bylo pár, nechtělo se mi na takový šušeň vytahovat ten můj hydraulický, tak jsem to mačkal ručně mezi dvěma cedníky.  Práce mizerná, výlisnost tragická, ale šlo to. Vylisoval jsem takto zhruba 2 litry. V ručním mlýnku na ovoce mi to vůbec nešlo, protože byl problém s jadérky, která se drtila a systematicky ucpávala otvor pod škrticím šroubem, určený pro odvod výlisků. Seřídit pro trvalý provoz se mi to bohužel nepodařilo.
 



Mirek
Aktivní člen
Příspěvky: 1045
Registrován: 30 led 2020, 12:53
Bydliště: Břeclav
Kraj: Jihomoravský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Mirek »

Wimpi píše:
08 čer 2020, 08:14
image002.jpg
 Mně by se líbil tento typ, není sice asi tak praktický, jako ten Mirkův, ale na občasné lisování pár hroznů by s ním mohla být celkem příjemná práce...
 

 
Ahoj, ta má to ještě drží, ta Tvá ten "buket" do bobulí už asi pustila. :oops:
 
 



Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Jarek23 »

Mirek píše:
08 čer 2020, 18:52
Wimpi píše:
08 čer 2020, 08:14
image002.jpg
 Mně by se líbil tento typ, není sice asi tak praktický, jako ten Mirkův, ale na občasné lisování pár hroznů by s ním mohla být celkem příjemná práce...
 


 
Ahoj, ta má to ještě drží, ta Tvá ten "buket" do bobulí už asi pustila. :oops:
 
 

 
Mirku, rozesmal.si mne 😁😁😁😁


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Wimpi »

Ahoj, ta má to ještě drží, ta Tvá ten "buket" do bobulí už asi pustila. :oops:
 
 
 
Nevadí, udělá se z toho víno pro Pražáky! :idea: :lol:
 



RADOMIR
Aktivní člen
Příspěvky: 176
Registrován: 20 úno 2020, 18:49
Bydliště: Holašovice
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od RADOMIR »

Wimpi:Pěkně napsáno a k věci. Hydraulický byl také onehdá v úvaze, ale práce s olejem a ještě nad rmutem odradila. Panenka (hever) trpěl na únik oleje a z dnešních šizenejch bych mněl bobky. Má někdo zkušenost nebo v okolí z tím 
Waldbeck Fruit Punch 40 hydrolis
 


Pěstované odrůdy Akademik 3×, Aladin 2×, Augustovskij 2×,Bago 3×,Bajkonur 2×, Baltica 2×, Bělehradský bezsemnný, Cabernet Cortis 59×,Citronyj Magarača, Čarli 2×, Dolgoždanyj 2×, Dornfelder 35×, Dubljanskij 93×, Galahad 3×, Garold 4×, Glenora 2x,Hibernal, Irinka, Irsay Oliver, Izabela, Julian 2x, Kišmiš 342, Modrý Portugal, Muscaris 44×, Muškát Moravský, Nachodka 3x, Pálava, Regent 45×, Rombik 2x, Solaris 61×, Somerset Seedless8x,Souvigner Gris 2x,Tajna Monacha 2x, Tramín Červený, Veles5x, Vostorg 3x
Zrušené Chrupka bílá a růžová, Dubovskij rožovij,Jchd,Krystal,Liepajas dzintars,Nero,Panonia kinsche, Platovskij,Rondo,Veronika

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Bred_ik »

Sice je to pro moje trošky asi nerozum, ale pro příští rok koupím Hydrolis Speidel 20 l. Známý má 35 l této značky a podle jeho zkušeností jej doporučuje.
 



RADOMIR
Aktivní člen
Příspěvky: 176
Registrován: 20 úno 2020, 18:49
Bydliště: Holašovice
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od RADOMIR »

Ještě to rozmyslete. Ve vinařském ráji pořídíte za stejné peníze 40 litrový. Vámi uvažovaný 20l vyjde ještě o 4000kč levněji. A navrch dají pvc kryt proti vystřikování moštu. Od 30.6. do zítřka mají dny otevřených dveří. Na lisy mají ještě 10 procent slevu. Dva dny jsem se poflakoval po jihu Moravy a zajel ke Kopečkům do Dubňan pro Nova Twist  (super závěr na lahve) a v ráji v Čejkovicích pořídil Grifo 40l.Původně byl v úvaze waldbeck hydrolis a na wine.cz napsaly co budu dělat, když vak v lisu prdne, proto grifo nebo lancmann, mají náhradní vaky a to skladem. To rozhodlo. 
P. S.  Na chemii mají slevu 23 procent 
 
Naposledy upravil(a) RADOMIR dne 01 črc 2020, 08:50, celkem upraveno 1 x.


Pěstované odrůdy Akademik 3×, Aladin 2×, Augustovskij 2×,Bago 3×,Bajkonur 2×, Baltica 2×, Bělehradský bezsemnný, Cabernet Cortis 59×,Citronyj Magarača, Čarli 2×, Dolgoždanyj 2×, Dornfelder 35×, Dubljanskij 93×, Galahad 3×, Garold 4×, Glenora 2x,Hibernal, Irinka, Irsay Oliver, Izabela, Julian 2x, Kišmiš 342, Modrý Portugal, Muscaris 44×, Muškát Moravský, Nachodka 3x, Pálava, Regent 45×, Rombik 2x, Solaris 61×, Somerset Seedless8x,Souvigner Gris 2x,Tajna Monacha 2x, Tramín Červený, Veles5x, Vostorg 3x
Zrušené Chrupka bílá a růžová, Dubovskij rožovij,Jchd,Krystal,Liepajas dzintars,Nero,Panonia kinsche, Platovskij,Rondo,Veronika

RADOMIR
Aktivní člen
Příspěvky: 176
Registrován: 20 úno 2020, 18:49
Bydliště: Holašovice
Kraj: Jihočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od RADOMIR »

Bred_ik píše:
01 črc 2020, 06:01
Sice je to pro moje trošky asi nerozum, ale pro příští rok koupím Hydrolis Speidel 20 l. Známý má 35 l této značky a podle jeho zkušeností jej doporučuje.
 

 
Příští rok budou mít na jaře zase dny otevřených dveří, jestli to nechvátá. 


Pěstované odrůdy Akademik 3×, Aladin 2×, Augustovskij 2×,Bago 3×,Bajkonur 2×, Baltica 2×, Bělehradský bezsemnný, Cabernet Cortis 59×,Citronyj Magarača, Čarli 2×, Dolgoždanyj 2×, Dornfelder 35×, Dubljanskij 93×, Galahad 3×, Garold 4×, Glenora 2x,Hibernal, Irinka, Irsay Oliver, Izabela, Julian 2x, Kišmiš 342, Modrý Portugal, Muscaris 44×, Muškát Moravský, Nachodka 3x, Pálava, Regent 45×, Rombik 2x, Solaris 61×, Somerset Seedless8x,Souvigner Gris 2x,Tajna Monacha 2x, Tramín Červený, Veles5x, Vostorg 3x
Zrušené Chrupka bílá a růžová, Dubovskij rožovij,Jchd,Krystal,Liepajas dzintars,Nero,Panonia kinsche, Platovskij,Rondo,Veronika

Bred_ik
Guru fóra
Příspěvky: 610
Registrován: 28 led 2020, 09:15
Bydliště: Čelechovice na Hané
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Bred_ik »

Nechvátá, letos jsem ve fázi výměny moštových odrůd, navíc jarní mrazík taky mošťáky pocuchal, takže toho nebude. Příští rok to bude aktuální.
 



Uživatelský avatar
EmhyrVarEmreis
Aktivní člen
Příspěvky: 174
Registrován: 01 lis 2020, 16:51
Bydliště: Přibyslavice u Třebíče
Kraj: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od EmhyrVarEmreis »

Wimpi píše:
08 čer 2020, 09:43
V ručním mlýnku na ovoce mi to vůbec nešlo, protože byl problém s jadérky, která se drtila a systematicky ucpávala otvor pod škrticím šroubem, určený pro odvod výlisků. Seřídit pro trvalý provoz se mi to bohužel nepodařilo.
 

 
Šlo v tomto případě o starý mlýnek "tutti frutti", který se používá třeba na rybíz? Přiznám se, že jsem právě uvažoval, že bych v něm pár hroznů zkusil pomlet. Takže to ani zkoušet nemám? :-)
 
 


Třebíčsko, 450 m n. m., dolina řeky, necelých 30 rostlin
Odrůdy: Arkádia, Baco noir, Muscaris, Nero, Prim, Solaris, Somerset seedles, Supaga

Jarek23
Aktivní člen
Příspěvky: 1969
Registrován: 07 úno 2020, 20:17
Bydliště: Třemešná, 390 m.n.m
Kraj: Moravskoslezský
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Jarek23 »

EmhyrVarEmreis píše:
15 srp 2022, 10:21
Šlo v tomto případě o starý mlýnek "tutti frutti", který se používá třeba na rybíz? Přiznám se, že jsem právě uvažoval, že bych v něm pár hroznů zkusil pomlet. Takže to ani zkoušet nemám? :-)
 
Úplně poprvé jsem taky delal na tutti frutti, jde to, není to ideální, ale na pár hroznů staci, ted mam 16 l vretenovy lis.


neplodí: Bianca, plodí: Solaris, Muscaris, Regent, Dubljanskij, Prim, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Frankovka, Chardonnay.

Wimpi
Aktivní člen
Příspěvky: 621
Registrován: 30 led 2020, 18:17
Kraj: Strakaté Onice, Prácheňský kr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký lis pořídit na domácí lisování v malém objemu?

Příspěvek od Wimpi »

EmhyrVarEmreis píše:
15 srp 2022, 10:21
Šlo v tomto případě o starý mlýnek "tutti frutti", který se používá třeba na rybíz? Přiznám se, že jsem právě uvažoval, že bych v něm pár hroznů zkusil pomlet. Takže to ani zkoušet nemám? :-)


 
Ano, je to tento mlýnek. Copak je to "pár hroznů"? Nějaký litr, dva, šťávy by s tímto mlýnkem při dobré trpělivosti mlýče vyrobit šlo. Záleží hodně na množství, velikosti a tvrdosti semen. Problém je ten, že tento mlýnek není stavěn na ovoce s tak velkymi semeny. Do cesty slisované hmotě se kolmo staví regulační šroub a aby to slušně teklo, musí se šroub hodně zašroubovat, čímž se odpadní kanál výlisků snadno ucpe. Takže práce probíhá zhruba tak, že člověk stále seřizuje šroub, aby to teklo a neucpávalo se to, chvilku to jde, pak se to najednou ucpe, takže se to musí rozebrat, vyčistit, smontovat a zkusit znovu. Když to člověk rozebírá už popáté a je vylisovano slabého půl litru, začnou poletovat sprostá slova, která se v průběhu času zostřují. Taky záleží na tom, jestli je mlýnek české nebo čínské provenience. U toho druhého, levnějšího, šťáva mnohdy teče nejen odkapovým zobáčkem do připravené misky, ale i ložiskem šneku kolem kliky na ruku klikou točící a dále na zem, což na náladě nadávajícího taky nepřidá. Takže asi tak.

Tyto útrapy ale mají jednu výhodu, že se člověk pak rychleji a snáz rozhodne si pořídit pořádné náčiní, k tomuto účelu určené.
 
 



Odpovědět

Zpět na „Lisování hroznů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host