Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Fórum určené pro dotazy začátečníků a nových uživatelů, kterým se pokusíme pomoci jak jen to bude možné. Prosíme ale o vkládání konkrétních dotazů, ideálně doprovázených fotkou.
Odpovědět
Aley
Příspěvky: 48
Registrován: 24 kvě 2023, 23:03
Bydliště: Olomoucko, 220 m
Kraj: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Aley »

Mám teď 11 odrůd, ale všechny mi přijdou jako dost brzo zralé. Od poloviny srpna do poloviny září. Částečně je to dané i těmi teplými roky, samozřejmě, jsme v teplém a slunečném místě. Osvědčila se mi Venuše, protože dokáže velmi dlouho viset a nezkazit se. Ale rád bych našel i nějakou víc pozdní odrůdu. Ale aby byla vhodná na pěstování u nás, čili aby tu delší dobu dozrávání vydržela i zdravotně. A určitě by měla být taky bezpecková a sladká. (Znáte to: Chci všechny výhody, samozřejmě, jako každý. Chtít, to je věc, co nic nestojí. :-)) A preferuju modré nebo černé.

Co jsem zatím našel, tak pan Kotrle v nabídce nic pozdního bezpeckového nemá a z běžného prodeje je tam odrůda Crimson jako prý dost hodně pozdní. Nějaké další tipy?
 
 


Pěstované odrůdy: Alexa, Besy, Bravissimo, Crimson, Černý sultán, Dubljanskij, Emma, Ivanka, Jasja, Krystal 2x, Lakemont 2x, Lorus, Nero, Picurka, Skazka, Venus 3x (Solaris, Somerset, Suffolk Red - chcíply)

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4694
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Dzordzik »

Skazka, například. Ta se dá i skladovat. Pokud si pohlídáš padlí, tak by to mělo být ok.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1111
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Marek1970 »

V kategórii modrých neskorších by do budúcna aj Lord mohol vyzerať perspektívne ale moje skúsenosti s ním sú krátke. O niečo dlhšie, by mohol k Lordu napísať asi Mevik.
Tento rok mňa osobne očaril aj Jutal, ktorý síce nie je neskorý ale mal výbornú výdrž po dozretí (do polovice októbra, potom už dlhšie nevydržal z dôvodu jeho chuti a zjedli sme ho do posledného strapca  :-)), zdôrazňujem však že len na silne rastúcej podnoži. Na vlastných koreňoch to zatiaľ nebola u Jutalu žiadna sláva ani v plodnosti ani vo výdrži na koreni po dozretí ale vkladám do neho veľké nádeje.
Ak to teda majú byť len modré a bezsemenné, lebo u žltých je mojim jasným favoritom Zolotce, túto odrodu však treba asi u niekoho najprv ochutnať, lebo ako tu čítam nie každému jeho chuť vyhovuje. 


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4694
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Dzordzik »

Jestli to nebude tím, že Zolotce nechutná jako hrozno, ale jako nějaké kulaté, žluté cosi, kde se nikdo nedokáže shodnout na tom jako co to vlastně chutná a většině lidí co znám to ani nechutná😊


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Marek1970
Aktivní člen
Příspěvky: 1111
Registrován: 01 říj 2020, 09:22
Bydliště: kúsok od Piešťan
Kraj: Trnavský
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Marek1970 »

Dzordzik píše:
06 pro 2023, 10:20
Jestli to nebude tím, že Zolotce nechutná jako hrozno, ale jako nějaké kulaté, žluté cosi, kde se nikdo nedokáže shodnout na tom jako co to vlastně chutná a většině lidí co znám to ani nechutná😊
 
Asi budem musieť tých mojich 6 koreňov Zolotce vykopať ešte pred tým ako doma po rokoch zistia, že im vlastne nechutí  :lol:
Jirko, na budúci rok začiatkom októbra ti asi pošlem balík s pár strapcami tejto odrody na degustáciu. Len ho prosím ťa nejedz ty nech si neublížiš a neodpáliš chuťové bunky  :-D
Neboj sa, aj tak ťa mám rád aj keď neznášaš Zolotce  :lol:


blízko Piešťan,160 mnm, viac ako 100 koreňov, približne z 60 stolných odrôd

Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4694
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Dzordzik »

Aj já tě mám rád, i když jíš takovou odrůdu 😀 U nás to čoveče kromě Kubíka opravdu nikdo rád nemá, nebýt jej, dávno bych Zolotce vykopal. Byly to poslední střapce v celém vinohradu, i když tvrdí že to má rád, tak dokud jsem to nedonesl na stůl, tak se toho ani nechytil a chodil kolem toho a nic. Já chápu, že to někomu může chutnat, ale osobně tu odrůdu bez ochutnání nikomu nedoporučím.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 809
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Mevik »

Marek1970 píše:
06 pro 2023, 08:38
V kategórii modrých neskorších by do budúcna aj Lord mohol vyzerať perspektívne ale moje skúsenosti s ním sú krátke. O niečo dlhšie, by mohol k Lordu napísať asi Mevik.
Tento rok mňa osobne očaril aj Jutal, ktorý síce nie je neskorý ale mal výbornú výdrž po dozretí (do polovice októbra, potom už dlhšie nevydržal z dôvodu jeho chuti a zjedli sme ho do posledného strapca  :-)), zdôrazňujem však že len na silne rastúcej podnoži. Na vlastných koreňoch to zatiaľ nebola u Jutalu žiadna sláva ani v plodnosti ani vo výdrži na koreni po dozretí ale vkladám do neho veľké nádeje.
Ak to teda majú byť len modré a bezsemenné, lebo u žltých je mojim jasným favoritom Zolotce, túto odrodu však treba asi u niekoho najprv ochutnať, lebo ako tu čítam nie každému jeho chuť vyhovuje.
 
Lord je také raná odrůda, zrající přibližně na úrovni Jutalu. Ano, i mi letos vydržel na keři do října (Jutal do listopadu), ale letos byl (doufám) výjimečný rok, jednotlivé odrůdy zrály, jak se jim zachtělo. To moc nepřeháním, alespoň ne v mých podmínkách. Tedy letošní výdrž odrůd bych zatím nebral za normální stav. Lord má harmonickou, příjemnou chuť, je dost sladký. Kupodivu letos nebyl moc napaden octomilkou ani jiným hmyzem
Ano, Zolotce vydrží dlouho každý rok a jeho chuť se spíše zlepšuje. Na druhou stranu nechutná každému. Takže co doporučit? Z dávněji známých odrůd doporučuji Kišmiš Rebekka. Podle mne je to zcela zbytečně podceňovaná a skoro již zapomenutá odrůda s raně středním zráním, na Olomoucku by měla jít, když jde u mne. Na východě ji dokonce skladují, což svědčí o jejich kvalitách v tomto směru.
Potom mám ještě několik nových bezsemenných odrůd s pozdějším zráním, ty ale ještě neplodily, takže je předčasné o nich psát. Snad za rok. Jedna z nich má krásný název "Alenka v říši divů."



Uživatelský avatar
Dzordzik
Administrátor fóra
Příspěvky: 4694
Registrován: 27 led 2020, 14:57
Bydliště: Zdounky (Kroměřížsko), JZ svah 280 mnm
Kraj: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Dzordzik »

Pod Jutal bych se také podepsal, velmi příjemná chuť, bezsemennost, pěkný vzhled, s časem se střapce zvětšují, poměrně dost odolný chorobám ... Skazka a Jutal jsou 2 odrůdy, které, pokud se pohlídá padlí, zřejmě nezklamou.


Zdounky (Kroměřížsko), prudký JZ svah 270 mnm, převážně písčitá půda, barvy: objednáno, ještě neplodí, plodí, zrušené

Odrůdy: 21-28, 4x Adler, Aladdin, Albina, Alexa, Ararat, 2x Avatar, Baltimor, Bažena, Bekingem, Blizněc, 2x Bohema, 3x Bravissimo, Cezar, 3x Cimus, Čornyj sultán, Čornyj chrustal, Čornyj kristal, 2x Darja, Dolgoždannyj, 2x Dubljanskij, Dynka, Džin, 3x Efiop, Elbrus, Emma, Everest, Faeton, Faraon, Galahad, Gerbera, 2x Gran Pri, Helena, Chrust, 2x Ivanka, Jasja, 2x Jutal, Katalonia, Klaudio Kardinale, 2x Klubničnyj, Korolevskij Muskat, Krasa Balok, Kreščenskij, Ladannyj 2, Land Cruiser, Liepajas Agraa, Livia, Ljubimyj, Luiza, Madonna, Monolit, Muskat Medovyj, Nachodka, Nazarij, Nezavisimost, Ovalnovišňovij, Pamjati Nebesnoj Sotni, 2x Polonez 50, Poslannik, Prima Ukrajiny, Rafinad, Ratatuj, Rosa Ranaja, Rošfor, Rozmus, Senator Burdaka, Sirenevyj, 2x Skazka, Sjuzanna, Slava Ukrajine (Višněveckij), Solnyško, Šarlota, Šerlok, Tajna Monacha, Talisman, Tjulpan, Vitalina, Vostorg, Zolotce, Artek, Bananas, Ciravas Agraa, Garold, Geliodor, Něžnost, Slava Ukrajině Bač., Valjok, Vanessa

Aley
Příspěvky: 48
Registrován: 24 kvě 2023, 23:03
Bydliště: Olomoucko, 220 m
Kraj: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Aley »

Mevik píše:
06 pro 2023, 17:47
Lord je také raná odrůda, zrající přibližně na úrovni Jutalu. Ano, i mi letos vydržel na keři do října (Jutal do listopadu), ale letos byl (doufám) výjimečný rok, jednotlivé odrůdy zrály, jak se jim zachtělo. To moc nepřeháním, alespoň ne v mých podmínkách. Tedy letošní výdrž odrůd bych zatím nebral za normální stav. Lord má harmonickou, příjemnou chuť, je dost sladký. Kupodivu letos nebyl moc napaden octomilkou ani jiným hmyzem
Ano, Zolotce vydrží dlouho každý rok a jeho chuť se spíše zlepšuje. Na druhou stranu nechutná každému. Takže co doporučit? Z dávněji známých odrůd doporučuji Kišmiš Rebekka. Podle mne je to zcela zbytečně podceňovaná a skoro již zapomenutá odrůda s raně středním zráním, na Olomoucku by měla jít, když jde u mne. Na východě ji dokonce skladují, což svědčí o jejich kvalitách v tomto směru.
Potom mám ještě několik nových bezsemenných odrůd s pozdějším zráním, ty ale ještě neplodily, takže je předčasné o nich psát. Snad za rok. Jedna z nich má krásný název "Alenka v říši divů."

 
Kišmiš Rebekka není k sehnání. Vím to, protože kdysi jsem si ji vybral v nějakém přehledu odrůd... a pak prostě nebyla nikde k sehnání a několik let jsem sháněl a sháněl... a nic.


Pěstované odrůdy: Alexa, Besy, Bravissimo, Crimson, Černý sultán, Dubljanskij, Emma, Ivanka, Jasja, Krystal 2x, Lakemont 2x, Lorus, Nero, Picurka, Skazka, Venus 3x (Solaris, Somerset, Suffolk Red - chcíply)

Mevik
Guru fóra
Příspěvky: 809
Registrován: 28 led 2020, 01:02
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kraj: Kroměřížsko, Beskydy
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Mevik »

Aley píše:
08 pro 2023, 23:59
Kišmiš Rebekka není k sehnání. Vím to, protože kdysi jsem si ji vybral v nějakém přehledu odrůd... a pak prostě nebyla nikde k sehnání a několik let jsem sháněl a sháněl... a nic.
 
 Nějakou dobu ji nabízel Slovplant, s jeho údaji úplně nesouhlasím, zejména zralost je podle mne tak 130 dnů. Proto sazenice nedělá Bred_ik, je příliš pozdní a o takové odrůdy nebývá zájem. Zcela nezávisle na Slovplantu (přímo od šlechtitele) ji mám já, ovšem sazenice komerčně nedělám, mohu poskytnout pouze řízky.



Lubo
Aktivní člen
Příspěvky: 1688
Registrován: 28 črc 2021, 21:49
Bydliště: Bytča
Kraj: Žilinský
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Lubo »

Rebbeku som jedol minulý rok v polovici augusta zrelú v Novom Meste nad Váhom. Čiže u mňa odhad zrelosti by bol koniec augusta , začiatok septembra. V Limbachu pokojne prvá polovica augusta. Jej zdravotný stav ale nebol úplne OK.


Bytča - kotlina, záhrada-rovina -330 m.n.m, farby: objednané, ešte neplodia, plodia, zrušené

Odrody 2013-2022: Ajvaz, Bravissimo, Darja, Dyňka, Efiop, Kazantip, Kišmiš Alenka z krajiny zázrakov, Kišmiš Bagration, Banketnyj, Banzai, Biela Nadežda, Bravissimo, Kišmiš Car Kutskij, Čornobaivka, Helena, Čevrona Kalyna, Jutal, Klubničnyj, Krasavčik, Kozeroh, Land Cruiser, Nachodka Kalugina, Muškát Medovyj, Oskar, Titan, Vdačnosť Poliakom, Žuravčik višnevij, Adler, Arni, Baron, Bažena, Bogatyr, Cimus, Černyj Chrustaľ, Dolgoždannyj, Dubovskij Rožovyj, Emir, Furor, Galachad, Gold Finger, Gordej, Ilja, Ivanka, Javelin, Joy, Jupiter, Kleopatra, Koktejl, Lorano, Marusja 2x, Matador, Milana 2/Milanka/, Millenium, Monblan 2x, Muškat Dubovskij, Olimp, Pamjati Dženejeva, Petit Prince, Podarok Nesvetaja, Polinka, Prime, Ratatuj, Rembo, Sejanec Prodjusera, Senator Burdaka, Sicilia, Silver, Skazka, Slava Ukrajine Vyšnevetskij, Šarada UA, Talizman Ovalnyj, Ultrarannyj žoltyj muskatnyj, Kišmiš Volodar, Vystavočnyj, Zavetnyj, Zolotce, Deva Marija, Julian, Melitopoľskij Krasnyj, Vostorg, Saturn, Stela,

Bohous
Aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: 24 srp 2020, 21:45
Bydliště: Zdiby, Praha - Východ
Kraj: Středočeský
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Bohous »

U mě Rebecca dozrává koncem září, plodí málo, drobné hrozny i bobule. Chuťově není nic extra. Že by dlouho vydržela na keři bych si netroufal tvrdit, celkově zklamání. U mě je to adept na jarní přeroubování. Je na slušném místě, přijde tam Skazka.


Severní hranice Prahy, rovina na kopci 300 mnm. Barvy: plodí, ještě neplodí, zrušeno

Odrůdy: Adler, Arni, Cimus, Galahad, Garold, Geliodor, Chrupka Bílá, Chrust, Katalonia, Lorus, Madlenka, Mladen, Muscat Blue, Nero, Picurka, Polo Muscat, Poslanník, Rebeka, Rošfor, Skazka, Světlana, Šaráda UA, Vanessa, Venus

Jan.libiva
Příspěvky: 65
Registrován: 18 úno 2021, 11:10
Bydliště: Libivá Mohelnice 270m.
Kraj: Olomoucký
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte pozdní bezpeckovou odrůdu

Příspěvek od Jan.libiva »

Se mi zdá Neptune, u mně jedna z pozdních, chuť do jablek, no záleží co hledáš, na keříku byla ještě koncem října, ale nejjednodušší je ochutnat a potom shánět, pokud je možnost.



Odpovědět

Zpět na „Pro začátečníky a nové uživatele“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host